Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Kaliniec utracony, Kaliniec odzyskany
Aktualności
2014-06-10 / Kaliniec utracony, Kaliniec odzyskany
W sobotę, 7 czerwca odbyła się 5. jubileuszowa literacka gra miejska Kaliszanie Piszący – Kaliniec utracony w setną rocznicę zburzenia miasta o najpiękniejszych nocach i dniach. W tym roku kanwą gry była powieść Marii Dąbrowskiej ''Noce i dnie''.

W grze wykorzystane zostały fragmenty, w których autorka opisuje miasto i tragedię, jaka je spotkała w 1914 roku.
Uczestnicy gry mieli do pokonania trasę złożoną z 7 punktów, na których czekało na nich wiele różnych atrakcji, a dotarcie na finał w odpowiednim czasie okazało się nie lada wyzwaniem. Zadaniem uczestników było również rozwiązanie krzyżówki, w czym dopomagały wskazówki zawarte na planszach znajdujących się na poszczególnych punktach gry. Były tam fotografie, cytaty i komentarze, ułatwiające odgadnięcie haseł.
Gra rozpoczęła się w Parku Miejskim przy stawie ''Kogutek''. Podczas gry uczestnicy spotkali Barbarę i Bogumiła Niechciców z Agnisią w Cukierni Kleszcza i skosztowali placka ze śliwkami, opisanego w powieści. Odwiedzili także pensjonarki ze szkoły, w której w dzieciństwie pobierała nauki pisarka oraz powieściowa Agnisia. Dokonali zakupów w sklepie Michaliny Ostrzeńskiej i zapoznali się z widokiem z mieszkania, w którym po śmierci męża zamieszkała pani Barbara. Na Rynku czekała na graczy żydówka Arkuszowa, która przekazała im wskazówki pozwalające na dotarcie do kamienicy, którą chcieli kupić Niechcicowie. Szczególną atrakcję stanowił posterunek pruskich żołnierzy przygotowany przez Ostrowską Grupę Rekonstrukcji Historycznych. W rolach powieściowych postaci wystąpili uczniowie i uczennice kaliskich szkół w oryginalnych strojach z filmu ''Noce i dnie'' w reżyserii Jerzego Antczaka, wypożyczonych na tę okazję z magazynów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Po wypełnieniu wszystkich zadań uczestnicy spotkali się na finale, gdzie odbyło się losowanie nagród.
Plakat i plansze przygotowane dla potrzeb gry zostaną wyeksponowane w holu Młodzieżowego Domu Kultury im. Władysława Broniewskiego. Wystawę można oglądać do końca sierpnia br.

Organizatorem gry było Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz, a w organizację włączyli się:
Gimnazjum nr 7 im. Marii Konopnickiej, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka, III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego w Kaliszu, kawiarnia „Anabell”, Muzeum Ziemi Kaliskiej oddział Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznych oraz Muzeum im. G. J. Osiakowskich w Kaliszu.

Zdjęcia oraz wszystkie informacje dostępne są na www.kaliszaniepiszacy.blogspot.com

Fot i tekst za Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki