Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Zapraszamy na Święto Wolności
Aktualności
2014-06-02 / Zapraszamy na Święto Wolności
Już w najbliższą środę, 4 czerwca, w Alei Wolności odbędą się kaliskie obchody Święta Wolności pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

O godz. 11.00 rozpocznie się Bieg Wolności w ramach projektu Młodzi dla Wolności – 25 lat Demokracji w Polsce pod patronatem Prezydenta Miasta Kalisza, realizowanego przez III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu.

Po Biegu, o godz. 13.00, nastąpi uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. ''Wolność jest w nas'', przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Kaliszu.

O godz. 13.30 na balkonie Villi Calisia odbędzie się koncert ''Młodzi dla Wolności'', zorganizowany przez III LO w Kaliszu.

O godz. 15.00 w Cafe Calisia rozpocznie się spotkanie wspomnieniowe dotyczące wyborów w 1989 roku, w którym udział wezmą m.in. Antoni Pietkiewicz – działacz ROPCiO, przywódca kaliskiej ''Solidarności'' z lat 1980-1981 i stanu wojennego, Mieczysław Walczykiewicz – lider ''Solidarności'' rolniczej ze Stawu oraz Roman Karpiński – współzałożyciel i członek Miejskiego Komitetu Obywatelskiego w Kaliszu. Organizatorem spotkania jest Archiwum Państwowe w Kaliszu.

Ogólnopolski Projekt ''Urny Wolności'' – org. Razem'89 we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP – teren całego miasta.

Inicjatywa Razem'89 podaje na swojej stronie, że Urny Wolności mają przypominać dzień, w którym w Polsce dokonała się historyczna zmiana systemu. Wrzucając głos do urny wyborczej – 25 lat temu – Polacy zmienili losy kraju, a w konsekwencji także Europy i podzielonego żelazną kurtyną świata. Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Pietrasiewicz z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, który w Lublinie Urny Wolności postawił już w dwudziestą rocznicę wyborów. Zamiast kartki wyborczej będzie można do nich wrzucać życzenia dla Polski i dla mieszkańców miast, a także spisane cele, plany i oczekiwania na przyszłość.

Zachęcamy do udziały w kaliskich obchodach Święta Wolności!

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki