Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Święto sztuki aktorskiej już po raz 54!
Aktualności
2014-05-08 / Święto sztuki aktorskiej już po raz 54!
W sobotę, 10 maja, rusza kolejna edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych. Spektakle w ramach Festiwalu będą wystawiane na scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego do 16 maja.
Kaliskie Spotkania Teatralne odbywają się nieprzerwanie od 1961 roku. W tym czasie Kalisz odwiedziło wiele wspaniałych grup teatralnych z całej Polski. Tegoroczna edycja odbywa się pod honorowym patronatem Bogdana Zdrojewskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Janusza Pęcherza Prezydenta Miasta Kalisza. W ramach konkursu zaprezentują się aktorzy Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Narodowego Starego Teatru im. Haliny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatru Studio w Warszawie i Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a także zespół teatralny gospodarza wydarzenia.

54 Kaliskie Spotkania Teatralne zainaugurują w sobotę, 10 maja o godz. 19.00, aktorzy kaliskiego teatru w konkursowym spektaklu ''Kupiec wenecki'' w reżyserii Adama Nalepy. W kolejnych dniach obejrzeć będzie można spektakle ''Płatonow'' (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), ''Bitwa warszawska 1920'' ( Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), ''Caryca Katarzyna'' (Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), ''Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku'' (Teatr Studio w Warszawie), ''Piąta Strona Świata'' (Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach) Na zakończenie pokazów konkursowych aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zaprezentują spektakl pt. ''Versus''. Wszystkie spektakle biorące udział w konkursie oceniać będzie jury w składzie: Jan Ciechowicz, Janusz Łagodziński i Dobrochna Ratajczakowa.

Poza konkursem podziwiać będzie można spektakl ''Meblościanka'' Absolwentów PWST Kraków/Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu we współpracy z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz musical ''Skrzypek na dachu'' w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Na czas Festiwalu Sztuki Aktorskiej przewidziano również szereg imprez towarzyszących. Będą to:
- Wystawa ''Szekspir w Kaliszu'' w Sali Bogusławskiego, czynna od 10 maja do 15 czerwca 2014r.
- Wystawa plakatów Tomasza Wolffa w Malarni Teatru, czynna od 10 do 16 maja 2014r.
- Przedpremierowy pokaz zainspirowanego prawdziwymi wydarzeniami filmu ''Hitler w operze'' w reżyserii Michała Grzybowskiego w dniu 12 maja o godz. 20.30 w Centrum Kultury i Sztuki.
- Pokaz przedstawień z udziałem laureatów nagród aktorskich XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2013” - będą to ''Moralność Pani Dulskiej'' w reżyrerii Marcina Wrony oraz ''Bezdech'' Andrzeja Barta w reżyserii autora w dniu 13 maja w Malarni Teatru o godz. 9:00
- Wystawa Małgorzaty Stachurskiej ''Elementy'' w Galerii w Hallu Centrum Kultury i Sztuki, czynna od 14 maja do 8 czerwca 2014r.

Dostępne są jeszcze bilety na niektóre spektakle: ''Bitwa warszawska 1920'', ''Caryca Katarzyna'', ''Piąta Strona Świata'' oraz ''Versus''. Informacje można uzyskać telefonicznie: 62 760 53 14.

Szczegółowy program 54. Kaliskich Spotkań Teatralnych znaleźć można na stronie: http://teatr.kalisz.pl/?page=program_kst&kst=54
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki