Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Kaliskie ''Małe Co Nieco''
Aktualności
2014-01-09 / Kaliskie ''Małe Co Nieco''
Podróżując, często poszukujemy smaków regionu. Chcemy poznać nie tylko zabytki, ciekawe miejsca, ale również kulinaria miejsca, w którym przebywamy. Często dzielimy się wrażeniami z bliskimi, przyjaciółmi, rodziną.
Większość turystów będąc w nowym miejscu, zaopatruje się w pamiątki, także te kulinarne.

Będąc w Kaliszu, trzeba poznać smak kaliskiego andruta. To wypiek, zajmujący szczególne miejsce w kulturze miasta. Jest kruchy, delikatny i słodki. Uwielbiają go nie tylko dzieci. Najprawdopodobniej produkcja kaliskich andrutów sięga pierwszej połowy XIX wieku. Receptura i technologia wytwarzania nie zmieniła się od lat. Do wypieku i suszenia zarazem służą tzw. żelazka.
Najważniejszym miejscem sprzedaży andrutów był Park Miejski. Niedzielny rodzinny spacer nie mógł się odbyć bez słodkiej przekąski. Dzisiaj Andruty Kaliskie są szeroko dostępne, również w Centrum Informacji Turystycznej. Można zabrać je ze sobą jako kulinarną pamiątkę z Kalisza i podzielić się z bliskimi.

Produkt ten został doceniony przez wiele instytucji, zyskując liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Dobra Marka 2013.

Andruty Kaliskie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2005 roku, są produktem zarejestrowanym w Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Kaliskie zakłady produkujące andruty należą do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego (www.culinary-heritage.com), której mapę - obszar Wielkopolski - można otrzymać w Centrum Informacji Turystycznej (Projekt Dziedzictwo Kulinarne Wielkopolska 2013 finansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego).

Andruty kaliskie pojawiły się w wielu publikacjach dotyczących Kalisza, a także sztuki kulinarnej.
Przeczytamy o nich między innymi w książce Magdy Gessler ''Smaczna Polska''.

Gdyby zatem ktoś jeszcze zastanawiał się, co przywieźć z Kalisza, odpowiedź właśnie poznał. Zapraszamy po andruty!

Oprac. na podst.: „Andruty Kaliskie" Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Kaliskiej, www.andruty.eu

andruty-kaliskie-1

andruty-kaliskie2

andruty-kaliskie3

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki