Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Turystyczne podsumowanie 2013 roku
Aktualności
2013-12-30 / Turystyczne podsumowanie 2013 roku
Rok 2013 obfitował w różnorodne wydarzenia związane z turystyką. Powstało muzeum, izba pamięci, Przystań Piastowska. Mijający rok był też rokiem wielu jubileuszy, w tym informacji turystycznej.
Otwarto dwa interesujące obiekty muzealne - Muzeum im. G. J. Osiakowskich w Kaliszu z 10 salami wystawowymi ze zbiorami dokumentującymi życie mieszkańców, prowadzone przez Fundację Króla Salomona, oraz Izbę Pamięci przy ul. Wrocławskiej 189 z pamiątkami m.in. po legionistach, będące wspólną inicjatywą Rady Osiedla Szczypiorno oraz Stowarzyszenia Szczypiorniak.

W Parku Miejskim zorganizowano trzeci Kaliski Festiwal Smaków, tym razem z dodatkową atrakcją w postaci Dni Japońskich, podczas których można było poznać kuchnię i kulturę Japonii.

W ramach Wielkopolskich Questów powstał kaliski quest ''Początki lokacyjnego Kalisza'', który umożliwia turystom zwiedzanie najstarszego polskiego miasta w nowej, atrakcyjnej formie. Dzięki wierszowanej formie i zagadkom przemieszczamy się po Kaliszu, poznając jego historyczne zakątki i docierając do skarbu.

Kaliszanie i turyści odwiedzający miasto mogli korzystać z oferty ''Wybierz Kalisz na weekend''. Obejmowała ona kursy zabytkowym autobusem z przewodnikiem, rejsy łodzią św. Wojciecha, wizytę w Kaliskim Grodzie Piastów, wejścia na wieżę ratuszową, przejażdżki zabytkową dorożką, a także atrakcyjne rabaty w lokalach gastronomicznych. Produkt turystyczny WYBIERZ KALISZ NA WEEKEND otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej - jako jeden z 10 najlepszych produktów turystycznych w kraju.

Kaliski Gród Piastów na Zawodziu zorganizował wiele imprez, w tym biesiadę piastowską, jarmark archeologiczny, czy weekend celtycko-irlandzki, podczas których można było zapoznać się z życiem i zwyczajami średniowiecznych mieszkańców oraz obserwować interesujące inscenizacje, w tym ataku wojsk Henryka Brodatego na kaliski gród.

Informacja Turystyczna świętowała w 2013 roku swoje 50-lecie. Na przygotowanej z tej okazji wystawie prezentowanej podczas targów Tour Salon w Poznaniu przez Wielkopolską Organizację Turystyczną, uwzględniono również kaliskie Centrum Informacji Turystycznej oraz publikacje dot. Kalisza i regionu.

Na Prośnie w pobliżu Kaliskiego Grodu Piastów powstała Przystań Piastowska, przy której zamontowano 4 tablice informujące o historii Kalisza. Od wiosny służyć będzie przede wszystkim osobom korzystającym z rejsów łodzią św. Wojciecha i kajakarzom.

Aktywność PTTK Oddziału w Kaliszu była szczególnie widoczna w kolejnej edycji cieszącego się ogromną popularnością Kaliszobrania, Wyjazdowego Krajobrazobrania i Happeningów Przewodnickich, na które mieszkańcy i turyści czekać będą z pewnością w nadchodzącym roku.

Z nowości wydawniczych mijającego roku wyróżnić można:
- reprint Statutu Kaliskiego w artystycznej wizji Artura Szyka,
- książkę o Pałacu Chrystowskich w Tłokini Kościelnej,
- ''Kalisz na przestrzeni wieków'' jako rezultat konferencji naukowej z okazji jubileuszu 18,5 wieków Kalisza,
- ''Miejsca pamięci Powstania Styczniowego na terenie powstańczego województwa kaliskiego'',
- z serii Kaliszanie: Stefan Szolc-Rogoziński i Eligiusz Kor-Walczak,
a także hit grudnia - album ''Kalisz między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939''.

Z ważniejszych imprez kulturalnych, atrakcyjnych nie tylko dla mieszkańców miasta, które odbyły się w tym roku, wymienić można Festiwal Muzyczny Bursztynowy Szlak MULTIMEDIA AMBER ROAD FESTIVAL ze znamienitymi gośćmi podczas piątkowych koncertów, 40-ty Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych z występem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, 20-ty Międzynarodowy Festiwal Działań Ulicznych ''La Strada'', a także obchody 100-lecia urodzin Wandy Karczewskiej, organizowane przez Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka.

Kalisz promowany był na targach turystycznych w kraju i poza jego granicami, a w tym roku dodatkowo wspólnie z innymi regionami Wielkopolski pod hasłem ''Wielkopolska. Wielka Historia. Wielka Przygoda''.

Powstała pierwsza kompleksowa aplikacja turystyczna dotycząca Szlaku Piastowskiego, czyli Szlak Piastowski Mobile.

W 2013 roku działo się wiele w turystyce kaliskiej. Miejmy nadzieję, że nadchodzący 2014 rok będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla odwiedzających Kalisz turystów oraz dla mieszkańców.

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki