Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » "Miejsca pamięci Powstania Styczniowego na terenie powstańczego województwa kaliskiego"
Aktualności
2013-09-20 / "Miejsca pamięci Powstania Styczniowego na terenie powstańczego województwa kaliskiego"
Już w sprzedaży najnowsza publikacja Moniki Sobczak-Waliś i Grzegorza Walisia

  Z publikacji, wydanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu możemy dowiedzieć sie o lokalizacji na terenie powstańczego województwa kaliskiego o około 300  miejsc pamięci Powstania Styczniowego. Są to zwłaszcza miejsca upamiętniające historyczne bitwy i krwawe potyczki, zbiorowe mogiły z symbolicznymi pomnikami czy też tajemnicze miejsca, otoczone szczególną legendą.

W samym Kaliszu – jak wiadomo – takich miejsc nie ma, ale za to na wszystkich starych cmentarzach rozsiane są mogiły weteranów powstania styczniowego, którzy w odrodzonej Polsce cieszyli się dużym szacunkiem. Najbardziej znani z nich to Józef Półrolniczak, Ludomir Choynowski i Władysław Otocki, odznaczeni w 1930 roku Krzyżami i Medalami Niepodległości. Półrolniczak jako jeden z ostatnich żyjących powstańców brał udział w obchodach 75. rocznicy powstania styczniowego w 1938 roku, wtedy też otrzymał tytuł „Honorowego obywatela miasta Kalisza”. (Tylko dlaczego dziś nie ma go na liście uhonorowanych?)

Niektóre z tych powstańczych mogił są starannie utrzymane; inne niestety zapomniane, zaniedbane i mocno zniszczone (np. grób Henryka Mikołaja Milera, „syberyjczyka”, adiutanta gen. Hauke-Bosaka na starym cmentarzu miejskim); jeszcze inne wydają się dość tajemnicze, jak np. dwie mogiły Józefa Kwapkowskiego na cmentarzu Żołnierskim w Majkowie. Podobne mogiły weteranów 1863 i 64 roku zlokalizowano także na cmentarzach m.in. w Dobrzecu, Opatówku, Tłokini Kościelnej, Złotnikach itd. Wiele jednak epizodów powstańczych i ich materialnych śladów nie do końca zostało rozpoznanych. Zagadką pozostaje chociażby domniemana bitwa pod Żychowem i kopczyk – mogiła na Krzyżówkach.

Zachęcamy do zakupu,koszt publikacji w Centrum Informacji Turystycznej-36 PLN.

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki