Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » „Jarmark Archeologiczny”
Aktualności
2013-06-13 / „Jarmark Archeologiczny”
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza na XVIII "Jarmark Archeologiczny", który odbędzie się 15 czerwca w godzinach od 10 do 18 w Kaliskim Grodzie Piastów na Zawodziu.
„Jarmark Archeologiczny"
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza na XVIII "Jarmark Archeologiczny", który odbędzie się 15 czerwca w godzinach od 10 do 18 w Kaliskim Grodzie Piastów na Zawodziu.

W tym roku przypada 780 rocznica najazdu śląskiego księcia Henryka Brodatego na gród w Kaliszu. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej chciałoby przypomnieć to wydarzenie, które było niezwykle istotne dla historii Kalisza. W 1233 roku Brodaty zdobył gród i przeniósł Kalisz w inne miejsce (najprawdopodobniej 1,5 km na płn.-zach. od poprzedniej siedziby). Od tego czasu znaczenie grodu położonego na Zawodziu drastycznie zmalało. Kres dawnej warowni przyniósł najazd Krzyżaków w XIV stuleciu.
Podczas Jarmarku prezentowana będzie inscenizacja zdobycia kaliskiego grodu przez wojska Henryka Brodatego, nie zabraknie również warsztatów tkackich, garncarskich, pokazów hafciarstwa, ziołolecznictwa i kuchni wczesnośredniowiecznej. Chętni będą mogli przymierzyć średniowieczne stroje, a nawet wypożyczyć je na czas trwania imprezy.
Oprócz warsztatów zwiedzający spróbują swoich sił w strzelaniu z łuku czy rzucie oszczepem do celu.
Dla najmłodszych uczestników imprezy zostaną zorganizowane archeologiczne poszukiwania skarbów ukrytych w specjalnym wykopie. Kaliscy archeolodzy zaprezentują swój warsztat pracy i sprzęt wykopaliskowy. Podczas zabawy będzie można zrekonstruować odnalezione gliniane naczynie i układać archeologiczne puzzle. W rekonstrukcjach średniowiecznych chat będzie można posłuchać ciekawych opowieści o kulturze, uzbrojeniu, strojach i zwyczajach epoki średniowiecza.
Z kolei w "białej chacie" znajdującej się na terenie Kaliskiego Grodu zespół folklorystyczny z Piwonic zaprezentuje zajęcia kultury ludowej (ubijanie masła, pranie i maglowanie tkanin, wykonywanie papierowych ozdób)

W programie:

  • Inscenizacja najazdu wojsk Henryka Brodatego na Kalisz w 1233 r.
  • Warsztaty tkackie, garncarskie, hafciarskie
  • Pokazy ziołolecznictwa i kuchni wczesnośredniowiecznej
  • Przymierzalnia i wypożyczalnia średniowiecznych strojów
  • Strzelanie z łuku, rzut oszczepem do celu
  • Archeologiczne poszukiwania skarbów (poznanie warsztatu pracy archeologa i prezentacja sprzętu używanego podczas wykopalisk)
  • Prezentacja rozmaitych zajęć kultury ludowej (ubijanie masła, pranie i maglowanie tkanin, wykonywanie papierowych ozdób).


Impreza jest współfinansowana przez Urząd Miejski w Kaliszu

Za MOZK

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki