Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » W zagrodzie Piasta Kołodzieja - czyli Kalisz Piastowski
Aktualności
2013-05-17 / W zagrodzie Piasta Kołodzieja - czyli Kalisz Piastowski
Prezentacja największego w Polsce koła Piasta Kołodzieja, inscenizacje i pokazy nawiązujące do czasów wczesnego średniowiecza, zabawy i konkursy z nagrodami.

Te i inne atrakcje czekają na uczestników drugiej już edycji imprezy plenerowej pod hasłem „Kalisz Piastowski", która już 26 maja odbędzie się na Zawodziu.

To będzie niedziela pełna wrażeń. Wczesnośredniowieczne grodzisko na Zawodziu zamieni się w zagrodę Piasta Kołodzieja - takie jest bowiem hasło przewodnie tegorocznej edycji imprezy. Mieszkańcy Kalisza, regionu oraz turyści będą mogli przenieść się w zamierzchłe, średniowieczne czasy korzystając z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.  

Udział w festynie dla wielu będzie niepowtarzalną okazją, by obejrzeć największe w Polsce koło Piasta Kołodzieja. To ogromnych rozmiarów dzieło o średnicy 330 cm, obwodzie prawie 10,5 m i średnicy piasty - 38 cm, zrobione z dębowego pnia, wyszło spod ręki Jana Rąckiego. Rzemieślnik -  kołodziej ze Stawiszyna, aczkolwiek związany z Kaliszem, wykonał koło w tym roku, w autentycznym, starym warsztacie kołodziejskim posługując się technologią i narzędziami, używanymi do tego celu przed ponad pięćdziesięciu i więcej laty.

 

Ale piastowskie koło to zaledwie początek atrakcji. Zachęcamy do odwiedzenia   Wioski Kuglarzy, w której „zamieszkają" szczudlarze, połykacze ognia i żonglerzy gdzie będzie można zagrać w kości oraz przeciągnąć linę. Stoisko Rybaka poza prezentacją sprzętu do połowu, umożliwi sprawdzenie swoich wędkarskich umiejętności, a nawet uwędzenie „zdobyczy".

W Zagrodzie Piasta Kołodzieja natomiast odbędzie się prezentacja codziennych zajęć i średniowiecznych rzemiosł, takich jak: pieczenie chleba i podpłomyków , ziołolecznictwo, wędzenie potraw, produkcja dziegciu, garncarstwo,  plecionkarstwo i kowalstwo.
Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. To właśnie z myślą o nich     przygotowali akcję „Mały Archeolog", czyli zabawę w poszukiwanie ukrytych skarbów. Przy okazji będzie można zapoznać się z pracą archeologa i obejrzeć   sprzęt używany podczas badań archeologicznych. Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie Mini Zoo i plac zabaw.

Będą też konkursy z nagrodami adresowane głównie do pań. Te odbędą się na stoisku pani Kalisiowej - żony legendarnego Kalisia, założyciela Kalisza, w której . rolę wcieli się Ewa Witczak, kaliska radna. 
Nie zabraknie też inscenizacji prezentujących ważne wydarzenia z dziejów Kalisza, walk wojów i turniejów rycerskich. W trakcie imprezy na stoiskach Centrum Informacji Turystycznej oraz Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej wszyscy chętni będą mogli otrzymać ciekawe publikacje, foldery i gadżety.

Patronat nad wydarzeniem sprawują: Prezydent Miasta Kalisza oraz Dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Serdecznie zapraszamy. Niedziela, 26 maja, godz. 11.00-18.00. Wstęp wolny.

Tekst: Karina Zachara, fot.archiwum CIT

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki