Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » II Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej już w najbliższy weekend
Aktualności
2012-11-13 / II Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej już w najbliższy weekend
Blisko setka poetów z całej Polski zjedzie do Kalisza, by wziąć udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej.

 Dwa weekendowe dni w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu będą wypełnione rozmaitymi imprezami, by przywrócić pamięć o znakomitej pisarce i poetce, która była mocno związana z Kaliszem.

Część festiwalu poświęconą patronce imprezy, rozpocznie prezentacja Anny Tabaki: "Dom Wandy", która całkiem niedawno odnalazła w archiwum arcyciekawe rzeczy.
- Są to unikatowe rzeczy, o których nikt wcześniej nie mówił - tłumaczy Aneta Kolańczyk ze Stowarzyszenia Promocji Sztuki "Łyżka mleka", które jest organizatorem festiwalu.
Jednym z głównych wydarzeń tegorocznej edycji imprezy będzie prezentacja książki "Listy do Seweryna", opracowanej przez Karola Samsela.
- Na zeszłorocznym festiwalu Wanda Karczewska była obecna, a właściwie przywoływana przez osoby, które ją znały i przyjaźniły się z nią. Ten rok jest inny - nie wiem, czy to Wanda czuwa na górze, bo zupełnie przypadkowo odkryliśmy listy, które były przechowywane w muzeum literatury od roku 1987 - właściwie od śmierci Seweryna Polaka. Okazało się, że to zbiór ponad 100 listów z lat 1950-1987, które Karczewska pisała do Seweryna Polaka. Są tam nigdy nie publikowane wiersze Karczewskiej, ale mówi też dużo o życiu literackim łódzkim czy poznańskim -  mówi Kolańczyk. - Listami zajął się - wydarł sobie rok życia - Karol Samsel i zrobił z tego naukowe opracowanie. To perełka - książka opatrzona jest bardzo szczegółowymi przypisami - jest ich ponad 100 stron. To rzetelnie opracowana naukowa monografia - podkreśla.
- "Listy do Seweryna" to także studium tego, co się stało, że świat zapomniał o Wandzie Karczewskiej? Co się stało,  że 15 lat po jej śmierci nikt jej nie zna? A mówi się, że to jedna z największych polskich pisarek XX wieku - dodaje Izabela Fietkiewicz-Paszek, sekretarz "Łyżki mleka".
- To mogła być nasza kandydatka do nagrody Nobla, gdyby sytuacja była troszeczkę inna. I nie ma w tym ani cienia  przesady. Głównie jeśli chodzi o twórczość prozatorską, bo ta rzeczywiście jest genialna - podkreśla Aneta Kolańczyk.
Jak tłumaczy, w przyszłym roku, kiedy przypada 100-lecie urodzin Wandy Karczewskiej, stowarzyszenie planuje reedycję dwóch  jej powieści: "Odejście" i "Głębokie źródła".

 

max---1105-kzsunp-4wp-cqbnyl-3jspdh-wd9q-1cab54cr-k4vmrxu_1.jpg

Twórczość Wandy Karczewskiej będzie pojawiać się na festiwalu na wiele sposobów. W piątkowy wieczór o powieściach  autorki  będzie rozmawiać trzech krytyków literackich - Jerzy Suchanek, Karol Maliszewski i Karol Samsel. Każdy będzie prezentował inną powieść: "Odejście", "Głębokie źródła" i "Wizerunek otwarty".
- Będziemy się starali w kolejnych latach wciągać w festiwal krytyków z różnych środowisk, żeby Wandą zarazić jak najbardziej różne czasopisma i środowiska literackie. Żeby Wanda niosła się po świecie - mówi Fietkiewicz-Paszek.
Także w piątek, w krótkim spektaklu Włodzimierz Garsztka, zaprezentuje fragmenty listów Wandy Karczewskiej oraz niepublikowane nigdy wiersze. Za to koncert krakowskiego zespołu "Kalimba" będzie oparty na tekście poematu Wandy Karczewskiej - "Spacer w alei parkowej".
- Poemat jest bardzo mocno osadzony w kaliskich realiach. Jest o tyle ważny, że poza łódzkim "Tyglem kultury" nigdzie nie ukazał się drukiem. Tekst ten Wanda Karczewska tuż przed śmiercią przekazała Lucynie Skąpskiej - wyjaśnia Aneta Kolańczyk.
Jednym z głównych akcentów drugiego dnia festiwalu będzie II Turniej Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej.  
- W zeszłym roku pojawiło się 56 poetów, którzy chcieli zaprezentować swoją twórczość i była to imponująca liczba. W tym roku przyjazd potwierdziło nam już 70-80 osób z Polski, a do tego dojdą kaliszanie. Chyba nie wyjdziemy stąd do nocy - mówi Fietkiewicz-Paszek.
Pomiędzy autorów najlepszych wierszy rozdzielone zostanie 2500 zł przeznaczonych na nagrody, a zwycięzcy przypadnie statuetka Wandy Karczewskiej - zaprojektowana i wykonana przez Włodzimierza Ćwira. W jury zasiądą: Karol Maliszewski, Jerzy Suchanek i ubiegłoroczny laureat, zdobywca statuetki - Karol Samsel.
- Myślę, że w przyszłym roku kolejny laureat zgodzi się również być jurorem - dodaje sekretarz "Łyżki mleka".

max___1105_21j9vhq_2nlfg_lqy_kbbuhm_gb46u2_dlyn3t_5n86srw.jpg

Organizatorzy festiwalu zaplanowali także wiele innych interesujących i różnorodnych punktów programu - monodramy, prezentacje twórców oraz wydawnictw związanych z "Łyżką mleka", a nawet dość nietypowy wernisaż. Ponadto, podczas kaliskiej imprezy Maciej Melecki - poeta i scenarzysta oraz pracownik Instytutu Mikołowskiego, wręczy Nagrodę Otoczaka za rok 2011, wspólnie z jej fundatorem - Jerzym Suchankiem.
- To dla nas wielkie wyróżnienie, bo nagroda wręczana jest na znaczących imprezach literackich, każdego roku w innym mieście - podkreślają organizatorki.

Przyjazd do Kalisza zapowiedziała także córka Władysława Broniewskiego - Maria Broniewska-Pijanowska.

Współorganizatorem festiwalu jest Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, w którego siedzibie przy ulicy Łaziennej 6 zaplanowano wszystkie imprezy. Honorowy patronat nad festiwalem objął Prezydent Miasta Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz. Festiwal współfinansowany przez Miasto Kalisz

II Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej
Sala Studio CKiS


Piątek, 16 listopada 2012
godz. 15.00
Sztuka fugi
monodram Mariana Dworakowskiego na podstawie tekstów Cezarego Sikorskiego

godz. 16.00
Rozmowy z piórami
prezentacja książki Beaty Patrycji Klary - wywiady z 12 poetami
Izabela Fietkiewicz-Paszek, Karol Samsel, Jerzy Suchanek, Leszek Żuliński
prowadzenie: Aneta Kolańczyk (Teresa Rudowicz)

godz. 16.30
Kontrapunkty
wernisaż prac Krzysztofa Schodowskiego i Andrzeja Olczyka
prowadzenie: Karol Samsel

godz. 16.45
Zaułek Wydawniczy Pomyłka
prezentacja wydawnictwa i jego autorów:
Barbara Janas-Dudek, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Małgorzata Południak, Teresa Rudowicz, Karol Samsel, Krzysztof Schodowski, Cezary Sikorski, Aleksandra Słowik, Andrzej Sznejweis, Leszek Źuliński
prowadzenie: Bogdan Zdanowicz

godz. 17.30
Oficjalne otwarcie festiwalu
Beata Dąbrowska

godz. 17.45
Prolog. Dom Wandy.
Słowo i pokaz fotografii.
Anny Tabaka

godz. 18.15
Gorzkie źródła
dyskusja o powieściach Wandy Karczewskiej:
"Odejście", "Wizerunek otwarty", "Głębokie źródła"
Karol Maliszewski, Karol Samsel, Jerzy Suchanek
prowadzenie: Aneta Kolańczyk (Teresa Rudowicz)

godz. 20.00
Listy do Seweryna
spektakl w reż. Włodzimierza Garsztki
Edyta Fietkiewicz, Izabela Pawlak, Angelika Piotrowska, Beata Wicenciak

godz. 20.30
Listy do Seweryna
premierowa prezentacja książki - zbioru listów Wandy Karczewskiej do Seweryna Pollaka i innych pisarzy [1. tom serii "Powrót do Karczewskiej" - cyklu pod patronatem Prezydenta Miasta Kalisza, dr inż. Janusza Pęcherza, poświeconego Wandzie Karczewskiej; "Listy do Seweryna", zebrane i opracowane przez Karola Samsela, inicjatywa Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka, wydane są przez Zaułek Wydawniczy Pomyłka, objęte patronatem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz ArtPubLiteratury
prowadzenie: Karol Samsel, Leszek Żuliński

godz. 21.00
Spacer w alei parkowej
koncert poezji Wandy Karczewskiej w wykonaniu zespołu Kalimba w składzie: Łukasz Dudek, Maciej Grątkowski, Magdalena Harasimowicz, Łukasz Moksa, Karol Samsel

sobota, 17 listopada 2012
godz. 10.00
II Turniej Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej
jury: Karol Maliszewski, Karol Samsel, Jerzy Suchanek,
sekretarz turnieju: Dorota Ryst
zapisy od 9.30

godz. 16.00
zwiersz się z nami pod wieczór
podsumowanie sezonu 2011/2012
Karol Samsel, Leszek Żuliński, Wanda Liberska, Cezary Sikorski, Aleksandra Słowik, Krzysztof Tomanek, Roma Jegor, Paweł Łęczuk, Dorota Ryst, Aneta Ponomarenko, Teresa Nietyksza, Bogdan Zdanowicz, Cezary Marian Abramowicz, Iza Fietkiewicz-Paszek, Teresa Rudowicz, Marek Kołodziejski, Elżbieta Lipińska, Dariusz Dziurzyński, Anna Nowaczyńska
prezentacje w wykonaniu autorów oraz młodzieży szkół kaliskich:
Iga Kępa, Aneta Majchrzak, Szymon Pasternak, Monika Pluta, Natalia Szczyrba, Aleksander Szmaja, Joanna Staszewska, Patrycja Trzęsała, Paulina Walczak, Patryk Wróbel, Dawid Zmyślony
(przygotowanie: Jurek Szukalski)
oprawa muzyczna:
Patrycja Kliber, Marek Maciejewski, Joel Michalski, Irena Piechota, Marek Raczycki, Izabela Ratajczak i zespół Kalimba
prowadzenie: Tomasz Paszek i Jurek Szukalski

godz. 19.00
Wieczór autorski Karola Maliszewskiego
prowadzenie: Karol Samsel

godz. 20.30
Wręczenie Nagrody Otoczaka za 2011
Maciej Melecki i Jerzy Suchanek
Sala Widowiskowa

godz. 21.00
Zakład pracy chronionej
monodram Barbary Janas-Dudek w wykonaniu autorki

ok. godz. 22:00
Wyniki Turnieju Jednego Wiersza
wręczenie nagród finansowych i nagrody głównej - Statuetki im. Wandy Karczewskiej (projekt i wykonanie: Włodzimierz Ćwir)

ok. godz. 22.30
Oficjalne zakończenie festiwalu
Beata Dąbrowska

Źródło: CKiS

Pliki do pobrania
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki