Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Wyniki Gry Miejskiej „Maszyna czasu”
Aktualności
2011-06-13 / Wyniki Gry Miejskiej „Maszyna czasu”
W niedzielę podczas Kaliskiego Festiwalu Smaków ogłoszone zostały wyniki gry miejskiej „Maszyna czasu”.

... Jest rok 1902. Wyobraźmy sobie Kalisz tamtych dni. Do miasta, które rozpoczynało się na wysokości Rogatki Wrocławskiej, wjeżdżało się powozami i dorożkami. Wzdłuż drogi rosły drzewa, powietrze pachniało wiosną. Gdzieś wąskimi uliczkami spacerował poeta i dziennikarz Adam Chodyński. W centrum miasta stał piękny eklektyczny ratusz, biegały wokół niego dzieci, biedni ludzie szukali wsparcia przy kościelnych bramach. W kaliskim teatrze odbył się pierwszy w mieście seans filmowy, a młode małżeństwa przechadzały się Aleją Józefiny, kiedy wesoły latarnik zapalał wieczorne światła. Przechodząc uliczkami miasta słychać było modlitwy żydowskie, dobiegające z synagogi, pieśni obrządku prawosławnego, a oprócz języka polskiego, mówiono po niemiecku, rosyjsku, w jidisz a nawet po grecku. Wszyscy żyli obok siebie tworząc nieznany nam dzisiaj klimat wielokulturowego miasta.

Kalisz początku XX wieku jest dobrze prosperującym miastem, jest siedzibą guberni, w której rządy sprawuje „polonofil" Michał Piotrowicz Daragan. Pod jego okiem wybudowane zostają: teatr, ratusz, areszt, budynek straży ogniowej. W 1902 r. z Kalisza wyjeżdża pierwszy pociąg. W tym samym roku gubernator wyjeżdża do Petersburga. Trzy lata później, w Kaliszu staje piękny budynek dworca. Miasto, wówczas 38-tysięczne zaczyna się szybko rozwijać. Park, duma Daragana znajduje się pod opieką wspaniałych ogrodników, w teatrze odbywają się znakomite przedstawienia, miasto rozkwita.

Właśnie w takiej wiosennej scenerii dokonano zbrodni, która wstrząsnęła spokojnym miastem.

Walerian Kotkowski, pomocnik aptekarski w aptece Góreckiego i Pussona mieszczącej się przy ul. Warszawskiej 49, zmarł nagle. Znaleziono go siedzącego przy własnym biurku w wynajmowanym mieszkaniu przy ul. Sukienniczej 3. W porcelanowej filiżance w pąsowe róże, stała niedopita herbata firmy Wysocki, w dłoni denata znajdowało się pióro. Głowa Waleriana spoczywała na niedużych rozmiarach zeszycie ze srebrnymi okuciami. To był pamiętnik - ostatnia kartka została wyrwana.

Miejscowa prasa rozpisywała się o tej śmierci. Ekspertyza dokonana przez aptekarza Feliksa Prusinowskiego, wykazała w ciele zmarłego spore stężenie arszeniku. Czyżby to było otrucie? Ale jaki mógłby być motyw tej zbrodni?

Gazeta Kaliska pisała, że są tylko dwie wiadome: zwłoki i trucizna. Nie znany jest sprawca i motyw tego okropnego czynu...

Zadaniem zawodników było odnalezienie sprawcy zbrodni. W trakcie gry drużyny zwiedzały Kalisz oraz zapoznawały się z jego wielokulturowością.

Kilkanaście minut przed 18.00 Francis Galton (detektyw z Ameryki) wskazał na Anielę Dulębiankę, która nie przyznała się do zarzucanego jej czynu. Po przeczytaniu ostatnich kartek z notatnika Waleriana Kotkowskiego okazało się, że Aniela, która była pracownicą apteki Góreckiego i Pussona, pomyliła się wsypując leki do określonych słojów. Tak więc fatalna w skutkach pomyłka pracownicy apteki doprowadziła do przypadkowej śmierci Waleriana Kotkowskiego.


Grę Miejską „Maszyna Czasu" wygrała drużyna: Andrzej Matysiak, Paulina Matysiak, Beata Soboń, Jacek Szczepański oraz Łukasz Wolski.

Drugie miejsce zajęli: Magdalena Brzeżańska i Krzysztof Filar.

Trzecie miejsce należało do: Bolesława Kamińskiego i Jana Kamińskiego.

Nagrody zwycięskim drużynom oraz pozostałym uczestnikom gry miejskiej "Maszyna czasu" ufundowało Miasto Kalisz - Biuro ds. Promocji i Współpracy Międzynarodowej

Organizatorami Gry byli Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz Miasto Kalisz.

Pomoc organizacyjna - Centrum Informacji Turystycznej

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki