Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Rowerem po Dolinie Swędrni
Aktualności
2012-10-09 / Rowerem po Dolinie Swędrni
Już w najbliższą sobotę, 13 października na terenie powiatu kaliskiego oddany zostanie 30-kilometrowy szlak edukacyjno–rowerowy Natura 2000.

Na szlaku stanie 30 tablic edukacyjno-informacyjnych i kierunkowych dla rowerzystów, które poprowadzą ich przez najpiękniejsze zakątki Doliny rzeki Swędrni.

Szlak wyznaczył kolarz Bronisław Krakus, a oznaczyło go Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz z Powiatu Kaliskiego. Na szlaku obejrzeć będzie można stałą wystawą zdjęć prezentujących najpiękniejsze miejsca Natury 2000.

- Zapraszamy wszystkich rowerzystów chcących odkryć najpiękniejsze zakątki Natury 2000 w powiecie kaliskim już w najbliższa sobotę, 13 października na godzinę 12.00. Zachęcamy do przyjazdu na rowerach i wzięcia udziału w rajdzie rowerowym po nowo wyznaczonym szlaku - zaprasza Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Otwarciu towarzyszyć będzie również podsumowanie konkursu ekologiczno -fotograficznego, na który mieszkańcy wysyłali fotografie prezentujące walory Natury 2000. Ale to nie jedyne atrakcje.

- Oczywiście podczas otwarcia szlaku rowerowego nie zabraknie rajdu rowerowego, ale i konkursów ekologicznych związanych z Naturą 2000. Do wygrania są cenne nagrody takie jak aparaty fotograficzne, dyski przenośne, pendrive'y oraz gadżety ekologiczne. Będzie można spędzić aktywnie czas, a do tego dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat tego pięknego terenu, który znajduje się w powiecie kaliskim - wyjaśnia Wioletta Przybylska, sekretarz Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej w Opatówku.

Otwarcie szlaku odbędzie się o godz. 12.00. przy nowo wybudowanej wiacie w Nędzerzewie. Zanim uczestnicy wyruszą na rowerach w teren będą mogli wziąć udział w konkursie ekologicznym, a rozdanie nagród odbędzie się po przejeździe trasy w obiekcie edukacyjnym „Hajsta" w miejscowości Słoneczna koło Rożdżał w gminie Opatówek.

Specjalny obszar ochrony siedlisk - Natura 2000 "Dolina Swędrni" znajdujący się na terenie powiatu kaliskiego ma powierzchnię 1398,5 ha. Występują tu cenne perełki przyrodnicze m.in.: murawy kserotermiczne ze stanowiskami storczyków (7 gatunków), torfowiska przejściowe i trzęsawiska oraz wiele ciekawych gatunków zwierząt: ssaki (bóbr europejski), ptaki (czajka, błotniak stawowy) oraz ryby (koza złotawa, minóg ukraiński).

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki