Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Wirtualne Muzeum Fotografii Kalisza
Aktualności
2012-09-28 / Wirtualne Muzeum Fotografii Kalisza
Czym latał gubernator Michał Daragan, jak wyglądało miasto w okresie okupacji i jakie samochody parkowano przed kaliskim Teatrem w latach 60. dwudziestego wieku można sprawdzić odwiedzając Wirtualne Muzeum Fotografii Kalisza.

Wirtualne muzeum powstało z inicjatywy kaliskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami we współpracy z Miastem Kalisz. Dzięki wnioskowi sporządzonemu wspólnie z Biurem Obsługi Inwestora i Partnera Społecznego - w konferencji uczestniczyła Monika Otrębska-Juszczak, kierownik Biura - projekt uzyskał dofinansowanie Muzeum Historii Polski.
Debiut nowego portalu był tematem konferencji prasowej, która odbyła się w ratuszu.

Autorzy projektu - Halina Marcinkowska i Tomasz Chlebba z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami - zaprezentowali możliwości, jakie daje użytkownikom nowy portal.
- W Muzeum można zobaczyć już 260 zdjęć. Posiadamy ponad tysiąc fotografii, które będą systematycznie umieszczane na portalu. Zbiory zostały uszeregowane chronologicznie: od XIX wieku do współczesności. A więc od fotografii najstarszych, przez początek XX w. do 1914 r., okres I wojny światowej, międzywojnie, okres II wojny światowej po PRL. Miasto podzielono na dzielnice. Można kliknąć na nazwę danego osiedla i poznać jego historię. Każde zdjęcie jest opatrzone sygnaturą, tytułem i opisem. O ile mamy takie informacje, podajemy miejsce i rok wykonania, autora oraz darczyńcę, który je udostępnił - mówił Tomasz Chlebba.

Użytkownicy portalu mają możliwość współtworzenia go. Można dodać zdjęcia na stronę, uzupełnić opisy, podać dodatkowe informacje lub też opublikować historię swojej rodziny.
- Wiele osób myśli, że zbieramy widokówki lub fotografie typu "obraz z miasta". Oczywiście są one cenne i ciekawe, ale zależy nam także na prywatnych, rodzinnych fotografiach. One także są źródłem informacji o Kaliszu i jego mieszkańcach. W kadrze uchwyceni są kaliszanie w jakieś sytuacji, podczas spaceru, festynu, zawodów sportowych, zbiórki harcerskiej czy święta rodzinnego. Uzyskujemy więc wiadomości o tych wydarzeniach, o tradycjach i obyczajach. Poznajemy losy ludzi, wystrój mieszkań, potrawy jakie spożywano, modę z danego okresu, stroje, fryzury. To wszystko tworzy obraz miasta w danym okresie historycznym - mówiła Halina Marcinkowska. - Apelujemy do kaliszan o udostępnianie zdjęć, które niejednokrotnie leżą zapomniane w szufladach. Wystarczy tylko je zeskanować. Zapewniamy, że nie zostaną zgubione czy zniszczone. Nasz apel wysyłamy w świat. Utrzymujemy kontakty z kaliszanami lub ich potomkami, którzy żyją obecnie w innych miastach Polski lub wyemigrowali z kraju. Otrzymaliśmy już fotografie ze Stanów Zjednoczonych, z kilku krajów Europy.
Autorzy projektu zaprezentowali wybrane fotografie: przedstawiające gubernatora Michała Daragana i jego rodzinę, zdjęcia kaliszan wykonane z okresu międzywojennego oraz wykonane w czasie okupacji niemieckiej. Na wielu zdjęciach utrwalano wizyty w zoo kaliskim, spacery w parku miejskim. W zbiorach nowo powstałego muzeum są takie ciekawostki, jak zdjęcia pokazujące Jana Kobuszewskiego w trakcie kręcenia filmu na kaliskim stadionie.

Portal będzie rozbudowywany. Wkrótce uaktywniona zostanie zakładka z wirtualnymi spacerami po Kaliszu. Tomasz Chlebba poinformował, iż w ramach projektu zbiory wirtualnego muzeum będą prezentowane mieszkańcom. Pierwsze z cyklu spotkań zaplanowano na 7 października.

Autorzy projektu apelują o udostępnianie zdjęć dokumentujących historię miasta i jego mieszkańców.

Tekst i zdjęcia Iwona Cieślak

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki