Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Życzenia dla miasta partnerskiego Preston
Aktualności
2012-08-22 / Życzenia dla miasta partnerskiego Preston
Zapraszamy wszytkich chętnych Kaliszan do Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej gdzie można wpisać życzenia dla Preston

Już niedługo Preston, partnerskie miasto Kalisza z Wielkiej Brytanii, będzie świętować szczególne wydarzenie. My możemy mieć w tym również swój udział.

Gildia Kupiecka, bo o niej mowa, odbywa się raz na 20 lat, a jej historia sięga roku 1179, w którym Henryk II nadał Preston przywilej posiadania Gildii.

Początkowo była ona obchodzona w celu uaktualniania listy osób uprawnionych do prowadzenia handlu w mieście, a od XVIII wieku stała się wielkimi obchodami miejskiej dumy.

Od roku 1952 częścią świętowania jest zbieranie życzeń dla Gildii, tzw. Scrolls of Friendship, które przesyłają byli mieszkańcy Preston z całego świata: Kanady, Ameryki, Australii i Nowej Zelandii. W 1992 r. tradycja została rozszerzona o miasta partnerskie Preston - Nimes, Almelo, Recklinghausen i Kalisz.

Poza tym w tym roku zwoje zostały wysłane do krajów o dużym znaczeniu dla miasta: Pakistanu, Indii i na Karaiby, gdzie wielu mieszkańców ma rodzinę i znajomych; do Chin, skąd pochodzi duża liczba studentów Uniwersytetu Central Lancashire; na wyspy Fidżi, Tonga i Samoa, które współpracują z Preston na płaszczyźnie sportowej.

31 sierpnia rozpoczną się w Preston kilkudniowe obchody Trzeciej Proklamacji Gildii, a 4 września, podczas międzynarodowego przyjęcia zaprezentowane zostaną  papierowe zwoje - Scrolls of Frendship, również te, które zabierze z sobą delegacja z Kalisza. Obecnie można własnoręcznie złożyć życzenia dla Preston w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej.

scroll_of_fr.JPG 

W tym roku tradycja skorzysta również z nowoczesnych narzędzi dwudziestego pierwszego wieku: wirtualny Scroll of Friendship, innowacyjna interaktywna strona internetowa, umożliwi każdemu przyjacielowi Preston z każdego miejsca na świecie przekazanie swojego przesłania dobrej woli. Zapraszamy wszystkich, by podzielili się dźwiękami, obrazami i tekstami ze światem poprzez wirtualny zwój. Wystarczy zalogować się  na stronie internetowej www.guildscrolls.com

Wiele informacji na temat Gildii Kupieckiej Preston można znaleźć na stronie internetowej www.prestonguild2012.com (w języku angielskim).

 

Za BIM

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki