Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Calisia A.D. 1383 - BIESIADA PIASTOWSKA
Aktualności
2012-08-21 / Calisia A.D. 1383 - BIESIADA PIASTOWSKA
W dniach 25 – 26 sierpnia bieżącego roku na kaliskim Zawodziu odbędzie się XIII już Biesiada Piastowska zatytułowana „Calisia A.D. 1383- Miasto oblężone”. Myślą przewodnią imprezy jest tym razem wojna domowa w Wielkopolsce, która miała miejsce po śmierci

Wojnę tę dość dokładnie opisuje w swojej kronice Janko z Czarnkowa i to właśnie na jego relacji oparty będzie scenariusz imprezy. Punktem wyjścia do inscenizowanych na Zawodziu wydarzeń będą opisane w kronice motywy oblężeń, które dwukrotnie dotknęły Kalisz w tytułowym 1383 roku.

- Podczas oblężenia aż dwie strony będą próbowały zdobyć miasto, będą to oddziały książąt Konrada II Oleśnickiego oraz Siemowita Mazowieckiego. Bronić miasta będzie się starała załoga pod wodzą starosty wielkopolskiego - Domarata z Iwna. Samej inscenizacji, obok starć bitewnych, towarzyszyć będą rozbudowane wątki fabularne (parateatralne) oraz komentarz i odpowiednio dobrana oprawa muzyczna. Zależy nam, aby w tym roku oprawa oraz wszystkie elementy scenografii i wyposażenia, a nawet zachowania uczestników idealnie oddawały klimat epoki. Obok zabudowań staną więc proste umocnienia, kozły hiszpańskie itp., a obozowiska zostaną podzielone pomiędzy stronnictwa konfliktu - mówi Tadeusz Skarżyński, prezes Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej.

Tegoroczną Biesiadę organizuje Poczet Wierzbięty z Krotoszyna - zamiejscowy oddział Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenie KALISZ XXI oraz Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Krotoszyński poczet jest jedną z najlepszych grup rekonstrukcyjnych w kraju i zajmuje się właśnie okresem końca XIV i początku XV stulecia. Dzięki swojej pozycji członkowie pocztu zaprosili do udziału w kaliskiej biesiadzie najlepszych rekonstruktorów z Polski, a nawet z zagranicy. I tak na terenie kaliskiego rezerwatu archeologicznego staną osoby zrzeszone w trzech najlepszych w kraju projektach rekonstrukcyjnych:

Interregnum - projekt zajmujący się rekonstrukcją rycerstwa z czasów wspomnianej wojny domowej Grzymalitów z Nałęczami;
Projekt 14 - który zajmuje się rekonstrukcją rycerstwa z okresu końca XIV stulecia;
Chorągiew Konrada Białego - projekt rekonstruujący skład osobowy chorągwi śląskiej walczącej pod Grunwaldem.

Obok rekonstruktorów z całej Polski do Kalisza zjadą również zaprzyjaźnione grupy z zagranicy, między innymi Szwedzi, Rosji i Czesi. Łącznie gród nad Prosną ma odwiedzić około 120 rekonstruktorów, z czego około 80 zbrojnych.

- Biorąc pod uwagę, iż inscenizowane w tym roku wydarzenia miały miejsce w czasach, gdy rycerstwo wdziewało na siebie pełne zbroje płytowe, a na polach bitew pojawiła się broń palna, XIII Biesiada Piastowska jawi się jako widowisko nader atrakcyjne. Jeszcze nigdy w Kaliszu nie gościło tak wielu odtwórców reprezentujących ciężkozbrojne rycerstwo i to na tak wysokim poziomie rekonstrukcyjnym - zapewnia Marek Stodolny, współorganizator Biesiady i prezes Stowarzyszenia KALISZ XXI.

Obok atrakcji związanych z inscenizacją rozstawione zostaną między innymi historyczne stoiska rzemieślników, stoiska z atrakcjami dla najmłodszych, a także pokazowe obozowisko rycerskie, które będzie mogło być zwiedzane przez widzów. Zarys programu imprezy wygląda następująco:

25 VIII - sobota
14.oo - „Siemowit podchodzi pod Kalisz (Siemovitus Calisiam suggreditur)"
15.3o - „Pierwsze natarcie (Ictus primus)"
18.oo - „Szturm na groblę (Impugnatio aggeris)"
20.oo - „Ostateczny szturm na bramę (Expugnatio portae)"
26 VIII - niedziela
13.3o - Pokazy walki i tańca.

tekst : Tadeusz Skarżyński

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki