Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Zabytkowa bryczka Victoria na ulicach Kalisza
Aktualności
2012-08-10 / Zabytkowa bryczka Victoria na ulicach Kalisza
Już od tego weekendu turyści i kaliszanie mogą skorzystać z nowej atrakcji. Po mieście będzie można się przejechać zabytkową bryczką Victoria. Kursy odbywać się będą w każdą niedzielę od 14:00 do 19:00.
Bryczkę skonstruowano w 1921 roku na terenie dzisiejszych Niemiec. Użytkowana była na terenie kresów wschodnich, a pod koniec II wojny światowej trafiła w okolice Częstochowy. Chociaż nadgryzł ją ząb czasu, została odrestaurowana przez Monikę Michalak.

- Odnawiając ją starałam się odtworzyć jak najwierniej jej dawny urok, korzystając w tym celu z fotografii udostępnionych przez poprzedniego właściciela. Wszystkie elementy drewniane wykonane są z drewna dębowego. Bryczka ma rozkładany, skórzany dach, co jest bardzo przydatne podczas gorszej pogody. Siedziska wykonane są ze skóry w kolorze bardzo jasnego beżu, Lampy są również unikatowe - oryginalne, odnowione w specjalistycznym zakładzie z zachowaniem wszystkich cech typowych dla swojej epoki - tłumaczy Monika Michalak.

Jednak nowa niedzielna atrakcja to nie tylko bryczka, a cały zaprzęg złożony z trzech koni. Jeden ciągnie powóz, a dwa - tzw. asysta - idą bezpośrednio przed nim, podnosząc znacznie walory estetyczne atrakcji. Ich głównym zadaniem jest jednak zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w trakcie przejazdu. Konie biorą udział w zawodach, niektóre pracują w szkółce jeździeckiej, a osoby asystujące i powożący mają wieloletnie doświadczenie w pracy z nimi zarówno jako jeźdźcy, jak również hodowcy.

Bryczka kursować będzie po trasach różnej długości. Krótsza to wycieczka po starówce kaliskiej, w trakcie której będzie można obejrzeć m.in. znajdujące się w centrum miasta kościoły, planty, fragmenty murów miejskich czy pomnik Adama Asnyka. Za taki przejazd będzie trzeba zapłacić 10 zł. Dłuższa trasa to możliwość zwiedzenie także bardziej oddalonych od ratusza dzielnic Kalisza. Zobaczymy wtedy, oprócz starówki, także piękny Park Miejski, Basztę Dorotkę, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego. Przejazd tą trasą kosztować ma 60 zł. Podczas wycieczek nie tylko obejrzymy gród nad Prosną, ale i posłuchamy opowieści o jego historii.

Początkowy i końcowy przystanek każdej przejażdżki zlokalizowany jest na Głównym Rynku, tuż obok wozu kupców rzymskich. Bryczka kursować ma do końca września.

Tekst: Juliusz Kowalczyk
Fot: Monika Michalak

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki