Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Literatura kaliska na wakacje
Aktualności
2012-07-20 / Literatura kaliska na wakacje
Od kilku lat miasto sukcesywnie wzbogaca się o nowe publikacje dotyczące historii, turystyki czy też życia i twórczości zasłużonych kaliszan, a także powieści, których akcja rozgrywa się w Kaliszu i okolicach.

 

Od kilku lat miasto sukcesywnie wzbogaca się o nowe publikacje dotyczące historii, turystyki czy też życia i twórczości zasłużonych kaliszan, a także powieści, których akcja rozgrywa się w Kaliszu i okolicach.

Przedstawiamy Państwu krótkie, acz syntetyczne opisy poszczególnych wydawnictw, zachęcamy do zakupu w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej, z nadzieją, iż wakacyjne dni upłyną Państwu na przyjemnej i odkrywczej lekturze o rodzinnym mieście.

 

 

„Kalisz na starych pocztówkach" autorstwa Tomasza Chlebby jest bodajże najciekawszą pozycją wydawniczą ostatnich miesięcy. Kalisz wzorem innych miast „poszedł" za modą na publikowanie albumów zawierających stare widokówki.

I oto mamy dowód na to, że i najstarszy polski gród ma się czym pochwalić w tejże kwestii. Prezentowane w albumie pocztówki pochodzą z okresu od XIX wieku do roku 1939. Część z nich jest niewątpliwie dokumentem zniszczeń dokonanych przez wojska pruskie w 1914 roku, część przedstawia życie w Kaliszu dawnych lat.

Dzięki tym wszystkim obrazom można dostrzec zmiany, jakie zaszły w mieście na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Zapraszamy zatem w pasjonującą podróż w przeszłość Kalisza.

Koszt albumu- 32 PLN.

Kolejnym wydawnictwem albumowym godnym polecenia jest „Kalisz- młode duchem, najstarsze miasto w Polsce". Tekst napisała znana kaliska historyk sztuki- Anna Tabaka. Zdjęcia natomiast pochodzą ze zbiorów kaliskich fotografików- Mariusza Hertmanna, Artura Bonusiaka, Stanisława Kulawiaka i innych.

Bardzo przejrzysta szata graficzna albumu zachęca do zapoznania się z widokami pięknego-starego i nowego Kalisza, wydarzeń kulturalnych czy też miejsc nieodległych od miasta, a związanych z jego historią.

Bogaty w opisy po polsku i po angielsku album stanowi niewątpliwie bardzo oryginalny i ciekawy prezent dla najbliższych czy dla przyjaciół z kraju i zagranicy. Zachęceni lekturą z pewnością zechcą odwiedzić najstarszy z polskich grodów.

Koszt albumu- 35 PLN.

 

„Portret miasta. Architektura Kalisza w dokumentach archiwalnych".

Autorem albumu są Grażyna Schlender- dyrektorka Archiwum Państwowego w Kaliszu oraz Jerzy A. Splitt- dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Ideą autorów było przedstawienie historii obiektów różnej kategorii: użyteczności publicznej, sakralnych, placów, ulic i prywatnych kamienic. Osobną kategorię stanowią dawne mapy i plany grodu nad Prosną.

Ponadto na album składają się teksty na temat rozwoju architektonicznego i urbanistycznego miasta od czasów najdawniejszych aż do lat 70 XX wieku. Dodajmy, że album występuje w podwójnej wersji językowej- polsko-angielskiej.

Jest to pozycja idealna dla każdego interesującego się historią Kalisza, bądź chcącego wiedzę pogłębić.

Koszt albumu- 37 PLN

 

Kolejne bardzo ciekawe pozycje dotyczące Kalisza są autorstwa Władysława Kościelniaka- skarbnicy wiedzy na temat historii miasta, Honorowego Obywatela Miasta Kalisza.

„Leksykon Kaliski" oraz „Wędrówki po moim Kaliszu" mogą stanowić bardzo ciekawe uzupełnienie biblioteczki każdego kaliszanina, a turyście pomóc w uzyskaniu niezbędnej wiedzy na temat historii Kalisza oraz jego zabytków, najciekawszych wydarzeń czy też wybitnych osobowości, zamieszkujących Kalisz na przestrzeni wieków.

„Leksykon Kaliski" ma formę encyklopedyczną, z dość obszernymi opisami, okraszonymi ilustracjami autorstwa pana Władysława. Natomiast „Wędrówki..." stanowią syntetyczny opis najważniejszych kaliskich zabytków, a także są „spacerem" po niemalże wszystkich kaliskich dzielnicach i osiedlach.

Obydwie pozycje powinny stanowić żelazny kanon lektur dotyczących miasta, przez co serdecznie zachęcamy do zakupu.

Koszt „Leksykonu..."- 48 PLN, natomiast „Wędrówek..."- 37 PLN.

 

Bardzo ciekawą pozycją jest „Kaliski Kalejdoskop Przewodnicki", którego ukazały się do tej pory trzy edycje-za rok 2009, 2010 i 2011. Jest to wydawnictwo, które podsumowuje popularne spacery po mieście, zwane „Kaliszobraniem". To cykl organizowany przez Koło Przewodników Miejskich i Terenowych im. A. Chodyńskiego PTTK w Kaliszu, pod przewodnictwem dr Piotra Sobolewskiego. Jest on zresztą autorem „Kalejdoskopów...".

W oczekiwaniu na kolejny numer zapraszamy do zakupu i przypomnienia sobie wspaniałych peregrynacji ulicami, placami i zaułkami Kalisza i-niekiedy-regionu.

Koszt publikacji- 25 PLN (każdy numer).

 

 

Ostatnimi czasy niezwykle popularne stają się wycieczki rowerowe po bliższych i dalszych zakątkach naszych „małych ojczyzn". Kalisz i region również mają się czym pochwalić, jeśli chodzi o rozmaitość rowerowych ścieżek i szlaków.

Na rynku wydawniczym ukazała się publikacja p.t. „Trasy rowerowe- Kalisz i okolice- 6 tras", autorstwa Grażyny Adamin- szefowej Klubu Turystyki Kolarskiej „Cyklista" przy kaliskim PTTK-u. Jak wyżej- wydawnictwo zawiera 6 tras, które prowadzą nas do Kościelnej Wsi, Gołuchowa, Opatówka, Russowa, Boczkowa oraz kaliskiej dzielnicy Szczypiorno. Jedna z eskapad natomiast pozwoli zapoznać się z najciekawszymi zabytkami Kalisza. Praktycznym opisom każdej z tras towarzyszą przejrzyście opracowane mapy.

Jak czytamy we wstępie:"...chcemy, by to wydawnictwo było dla Was źródłem inspiracji do czynnego wypoczynku i dało podstawową wiedzę dotyczącą miejsc (czasem bardzo ważnych dla kultury narodowej), które odwiedzicie..."

Koszt publikacji- 6,50 PLN.

 

Beletrystycznie Kalisz nie był specjalnie rozpieszczany. W ostatnich dwóch latach jednak ukazały się trzy powieści, traktujące miasto jako scenerię fabuły. Diametralnie różne, dla wszystkich Kalisz jest wspólnym mianownikiem.

„Strażnik skarbu" Anety Ponomarenko to opowieść o miłości, zbrodni, toczącym się śledztwie. Wartka akcja rozgrywająca się w roku 1888, a więc w czasach panowania gubernatora Michaiła Daragana, wątki masońskie i żydowskie, tajemnicze zgony obywateli różnych stanów społecznych powodują, iż lektura staje się tyleż ciekawa, co niesamowita.

Czy uda się wykryć owe makabryczne zbrodnie? Kim jest tytułowy strażnik?

I jakiego skarbu strzeże? O tym dowiecie się Państwo z lektury

Koszt- 34,90 PLN

 

 

 

„Niemra" Arkadiusza Pacholskiego- laureata Literackiej Nagrody im. Kościelskich w 1999 roku umiejscowiona została w Kaliszu lat okupacji hitlerowskiej. Mamy tutaj do czynienia ze złożonością ludzkich cech charakteru, kwestią zdrady własnych przekonań bądź niesubordynacją wobec przełożonych.

Treść nacechowana jest ponadto wieloma odniesieniami natury filozoficznej czy wręcz eschatologicznej, jednakże stanowi wypełnienie literackiej luki wydawniczej tyczącej okresu II wojny światowej.

Koszt- 34 PLN.

 

 

 

Autor kolejnej publikacji- Marek Grajek, pasjonujący się czasami średniowiecza i historią Kalisza umieścił akcję swej debiutanckiej powieści właśnie w wieku XIV i właśnie w Kaliszu (między innymi). „Garwald Znikąd" jest wręcz fantastyczną książką, którą czyta się lekko, łatwo i przyjemnie.

Wykorzystanie przez autora historii związanej z reformą groszową Kazimierze Wielkiego, ruchu biczowniczego, konkurowania ze sobą dwóch wrogich frakcji w łonie Zakonu Krzyżackiego, a przede wszystkim topografia średniowiecznego Kalisza dodają treści smaczku i zachęcają do zgłębienia przedmiotu.

Koszt- 28 PLN.

 

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki