Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » NIEDZIELA U NIECHCICÓW
Aktualności
2012-06-27 / NIEDZIELA U NIECHCICÓW
1 lipca 2012 roku - "Niedziela u Niechciców" (druga edycja) zatytułowana "...w Russowie" ma na celu przypomnienie ważnego etapu z życia ojca Marii Dąbrowskiej - Józefa Szumskiego, tj. długoletniego okresu administrowania majątkiem ziemskim w podkaliskiej

Józef Szumski żył w latach 1844-1912, w tym roku przypada więc 100-lecie jego śmierci. Ten fakt zainspirował organizatorów, aby przypomnieć jego niełatwą drogę życia uwikłaną w przeciwności losu. Józef, syn Teofila Szumskiego i Florentyny Sułkowskiej pochodził z podupadłej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Kiedy wybuchło powstanie styczniowe w 1863 roku, mając niespełna dziewiętnaście lat zgłosił się do oddziału i walczył z pełnym oddaniem i determinacją. W potyczkach kilkakrotnie odniósł poważne rany, których skutki odczuwał do końca życia. Po blisko dziesięcioletniej tułaczce popowstańczej pracował na Mazowszu jako zarządca wielkiego majątku Kisielnickich w Kuczborku koło Mławy. W 1884 roku ożenił się z Ludomirą Gałczyńską. Dwa lata później administrował Rumokiem - majątkiem Rudowskich. Na początku 1889 roku nadarzyła się sposobność podjęcia bardziej samodzielnej pracy w Russowie. Majątek był wówczas własnością Hildegardy Mniewskiej, a wkrótce również jej przyszłego męża Kazimierza Waliszewskiego. Właściciele mieszkali na stałe we Francji, co utrudniało im częsty kontakt z administratorami i nie sprzyjało właściwemu gospodarowaniu dobrami w Russowie. Szumski jednak przyjął wyzwanie i podjął się poprowadzenia zaniedbanego majątku, w którym większość pól leżała odłogiem, w nienajlepszym stanie znajdowały się zabudowania gospodarcze, nawet dom mieszkalny był zdewastowany przez poprzednich zarządców. W ciągu blisko dwudziestu lat wytężonej pracy pełnej wyrzeczeń, Józef Szumski doprowadził majątek w Russowie do stanu rozkwitu. Na lata russowskie przypada najszczęśliwszy okres w jego życiu. Tutaj mieszkał z rodziną najdłużej, tutaj spełnił się jako ojciec i jako dobry gospodarz. W Russowie przyszły na świat jego dzieci: Maria (przyszła pisarka), Helena, Jadwiga, Stanisław i Bogumił. W świadomości rodziny Szumskich Russów kojarzył się zawsze z domem rodzinnym, chociaż w sensie formalnym nigdy nim nie był.

Po sprzedaży majątku w Russowie przez jego właścicieli, na początku 1909 roku Szumscy przenieśli się do pobliskiego Poklękowa, gdzie zakupili dom i część majątku Kurnatowskich. Po niespełna dwóch latach dokonali ostatniej przeprowadzki do Wojsławic niedaleko Błaszek, gdzie na początku 1912 roku Józef Szumski zmarł. Ojciec pisarki był wielkim patriotą , człowiekiem, który swoją pracę traktował jako swoistą misję, posłannictwo. Spełnił się m. in. właśnie w Russowie wyprowadzając tutejszy majątek ze stanu kompletnej ruiny. Maria Dąbrowska w twórczości literackiej sięgała wielokrotnie do wątków biograficznych. W najważniejszych jej tekstach: "Uśmiechu dzieciństwa", "Ludziach stamtąd", "Nocach i dniach", oraz w "Dziennikach" ważne miejsce zajmuje Russów oraz losy najbliższej rodziny ukryte pod postaciami powieściowych bohaterów. W sposób szczególny potraktowała ojca, który stał się czołowym bohaterem głośnej powieści "Noce i dnie" i wszedł do literatury polskiej jako Bogumił Niechcic.

Podczas festynu prezentowane będą: wystawa plenerowa "Rodzina Szumskich w Russowie", teksty Marii Dąbrowskiej z "Nocy i dni", oraz z "Uśmiechu dzieciństwa" w wykonaniu Grażyny Ostaszewskiej z Muzeum Marii Dąbrowskiej w Warszawie, Elizy Smolińskiej z Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Kaliskiej oraz Huberta Pałęckiego z Towarzystwa Miłośników Kalisza. Dostępne będą stałe stoiska: monidło z wizerunkiem Barbary i Bogumiła, Bazar Szkolny Michaliny Ostrzeńskiej, skład kapeluszy letnich, cukiernia parkowa, andruty i wata cukrowa, chleb i smalec "od Żarneckiej", miody staropolskie, konkursy oraz przejażdżki konne.

Wystąpią: Zespół Free Brass Band, Zespół Pieśni i Tańca KONIN, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stawiszyna.

Kustosz: Grażyna Przybylska

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki