Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » JARMARK ARCHEOLOGICZNY na Zawodziu 9-10.06.2012
Aktualności
2012-06-04 / JARMARK ARCHEOLOGICZNY na Zawodziu 9-10.06.2012
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej serdecznie zaprasza 9 i 10 czerwca 2012 r. od godz. 10:00 - 18:00 do Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu - Zawodziu na Jarmark Archeologiczny.
             Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej serdecznie zaprasza 9 i 10 czerwca 2012 r. od godz. 10:00 - 18:00 do Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu - Zawodziu na Jarmark Archeologiczny.

Tegoroczna impreza odbywać się będzie pod hasłem „Archeologii eksperymentalnej". Jest to stosunkowo młoda dziedzina działań archeologicznych, często wykorzystywana nie tylko w badaniach ale również w popularyzacji wiedzy archeologicznej ze względu na swoją widowiskowość i pewien szczególny dramatyzm. Archeologia doświadczalna jest bowiem najbardziej wiarygodnym narzędziem weryfikującym wiele archeologicznych hipotez. Owe eksperymenty archeologiczne mogą obejmować swoim zasięgiem bardzo szeroki zakres działań: od próby odtworzenia kamiennego narzędzia, czy glinianego naczynia, po rekonstrukcje całej wioski czy potężnych fortyfikacji. Zawsze jednak musi się to odbywać za pomocą wiernych replik dawnych narzędzi i przy wykorzystaniu identycznych metod jak te, które były w użyciu w interesującym nas okresie, niezbędny jest także pewien trening w posługiwaniu się owymi narzędziami. Nie wystarczy więc wykonać żelazną siekierkę, która tylko z wyglądu będzie identyczna jak ta, którą posługiwano się np. w średniowieczu. Musi ona być wykonana z metalu otrzymanego z właściwej rudy i co najważniejsze w technologii odpowiedniej dla wieków średnich. Dopiero wówczas możemy mówić o naukowym charakterze takich działań, co nie zmienia faktu, że cały czas może to być znakomita zabawa bowiem (cytując Paula Bahna) „proszę sobie wyobrazić demony, które wstępują w człowieka, kiedy ma on możliwość spalenia domu, zaatakowania kogoś mieczem z brązu, łupania kamieni albo pokrywania krowim łajnem ściany domów i pieców, i jeszcze do tego może to nazwać „nauką"!".

W tym roku podczas Jarmarku zaprezentujemy dawne techniki wytwarzania krzemiennych narzędzi ze środkowej i młodszej epoki kamienia. Chętni będą mogli spróbować kuchni wczesnośredniowiecznych Słowian, zobaczyć jak wytwarza się repliki wczesnośredniowiecznych glinianych naczyń i w jaki sposób można je wypalić - po raz pierwszy w Kaliskim Grodzie przeprowadzimy wypał takich naczyń w palenisku otwartym. Zaprezentujemy również pokaz produkcji dziegciu - niezwykle cenionej substancji wykorzystywanej już od pradziejów w lecznictwie i do uszczelniania różnych przedmiotów, skóry i tkanin. Nie zabraknie również widowiskowych walk średniowiecznych wojowników, a dla dzieci „średniowiecznego placu zabaw" z wieloma atrakcjami. W XVIII wiecznej „białej chacie" Zespół Folklorystyczny z Piwonic zademonstruje zwiedzającym tradycyjne wiejskie zajęcia i rzemiosła. Serdecznie zapraszamy.

 

tekst i foto : MOZK

Pliki do pobrania
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki