Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » „Kalisz Piastowski" już za nami
Aktualności
2012-05-22 / „Kalisz Piastowski" już za nami
„Kalisz Piastowski" to impreza plenerowa inspirowana historią grodu nad Prosną od czasów przodków Mieszka I do końca panowania Kazimierza Wielkiego, promująca „Szlak Piastowski" i „Kaliski Gród Piastów".

„Kalisz Piastowski" to impreza plenerowa inspirowana historią grodu nad Prosną od czasów przodków Mieszka I do końca panowania Kazimierza Wielkiego, promująca „Szlak Piastowski" i „Kaliski Gród Piastów".

Podczas imprezy do kaliskiego grodu zawitali rzemieślnicy, wojowie, rycerze i ich damy, a także piastowscy władcy rządzący niegdyś Kaliszem. Łodzią przypłynął św. Wojciech, którego pobyt na kaliskiej ziemi utrwalony został w legendzie. W chatach znajdujących się na terenie grodu pojawili się średniowieczni mieszkańcy, którzy prezentowali rozmaite zajęcia i rzemiosła średniowieczne takie jak: garncarstwo, skórnictwo, dziegciarstwo, tkactwo, kowalstwo, płatnerstwo.

Na początku imprezy została odprawiona uroczysta msza święta z modlitwami odprawianymi w języku łacińskim, z udziałem orszaku królewskiego i książęcego.

Uczestnicy imprezy mieli możliwość obejrzeć fabularyzowane scenki inspirowane dziejami Kalisza piastowskiego:

Narodziny wodza - inscenizacja pogańskiego obrzędu

Uczta i postrzyżyny w chacie oracza Piasta - legenda Galla Anonima połączona z najdawniejszymi dziejami Kalisza

Spotkanie Kazimierza I Odnowiciela z Izasławem ks. kijowskim - książęta omawiają warunki przymierza w celu pokonania Macława - samozwańczego księcia Mazowsza

Ukrycie skarbu słuszkowskiego - największego znaleziska monet wczesnośredniowiecznych z terenu Polski, który zdeponowano na początku XII w.

Przyjazd św. Ottona z Bambergu do Kalisza - orszak „apostoła Pomorza", który w 1124 r. przejeżdżał przez Kalisz w drodze do Gniezna i dalej na Pomorze

Mennica Mieszka III Starego - pod koniec XII w. żydowscy mincerze wybijali w kaliskim grodzie srebrne brakteaty dla „księcia całej Polski"

Lokacja Kalisza - inscenizacja prezentująca jeden z najważniejszych momentów w historii średniowiecznego Kalisza, czyli nadanie praw miejskich w 1257 r. przez księcia Bolesława Pobożnego

Pokój z Krzyżakami z 1343 r. zwany kaliskim - przyjazd króla Kazimierza Wielkiego, duchowieństwa i przedstawicieli najważniejszych polskich miast do Kalisza w celu zawarcia układu pokojowego.

Można było również zwiedzić Gród z kaliskimi przewodnikami.

Podczas imprezy „Kalisz Piastowski" odbyła się w Kaliszu edycja Wielkopolskiej Giełdy Turystycznej „Wpadnij z sąsiedzką wizytą". Prezentowane przez Wielkopolską Organizację Turystyczną wydawnictwa spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników imprezy.

Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej poprowadziło warsztaty z tańca średniowiecznego i renesansowego.

W kościele św. Wojciecha na Zawodziu było średniowieczne skryptorium Galla Anonima oraz szkółka pisania gęsim piórem dla dzieci, a legendy kaliskie czytali znani kaliszanie.

 

Organizatorzy:

Miasto Kalisz - Biuro Promocji i Współpracy Zagranicznej, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu

 

Organizacje biorące udział w imprezie:

- Parafia św. Gotarda w Kaliszu - ks. prałat Bolesław Stefaniak

- PTTK w Kaliszu

- Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Kaliszu

- Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej

- Wojowie św. Wojciecha

- Towarzystwo Żywej Archeologii

- Kaliscy Wojowie Grodziska Zawodzie

- V Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu

- Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Kaliszu

- Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

- Grupa Rekonstrukcji Historycznej Komes z Gniezna

- Drużyna Grodu Horodna z Rzeszowa

- Chór Chłopięco - Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego

- Chór Parafii św. Gotarda

 

 

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki