Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » „Stanisław Wojciechowski (1869-1953). Prezydent z Kalisza" w serii „Kaliszanie"
Aktualności
2012-03-10 / „Stanisław Wojciechowski (1869-1953). Prezydent z Kalisza" w serii „Kaliszanie"
Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk ma przyjemność zaprezentować nową książkę pt. „Stanisław Wojciechowski (1869-1953). Prezydent z Kalisza" autorstwa dr Elżbiety Steczek-Czerniawskiej.
„Stanisław Wojciechowski (1869-1953). Prezydent z Kalisza" w serii „Kaliszanie"

Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk ma przyjemność zaprezentować nową książkę pt. „Stanisław Wojciechowski (1869-1953). Prezydent z Kalisza" autorstwa dr Elżbiety Steczek-Czerniawskiej.  Książka ta ukazała się w serii „Kaliszanie". Jest to czwarta publikacja z tego cyklu, który przybliża losy ludzi wybitnych, mocno związanych z grodem nad Prosną.

 „Stanisław Wojciechowski" to publikacja przedstawiająca życie prywatne oraz działalność społeczną i polityczną drugiego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (1922-1926). Jego skomplikowana, a zarazem piękna biografia zaczyna się w Kaliszu - ściślej podkaliskim Tyńcu... - pisze autorka, a kontynuując zaznacza - Nie sposób także nie wspomnieć lat nauki przyszłego prezydenta, spędzonych w kaliskim gimnazjum klasycznym..., po czym przypomina - Raz jeszcze Stanisław Wojciechowski wrócił do Kalisza, tym razem jako prezydent RP, witany entuzjastycznie przez dawnych kolegów oraz ówczesną młodzież, kształcącą się już w wolnej Polsce. W ten oto sposób dr Elżbieta Steczek-Czerniawska objawia nam na nowo postać zasłużonego kaliszanina, który po latach przemilczania jego losów, został uhonorowany w swoim rodzinnym mieście patronatem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu oraz nadaniem jego imienia jednej z ulic Kalisza. Nowo wydana książka jest bogato ilustrowana i ukazuje ciekawe, czasami zupełnie nieznane fakty życia Wojciechowskiego.

Książka do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej w cenie 24 PLN.


Autorka książki to Elżbieta Steczek-Czerniawska - doktor nauk humanistycznych, nauczyciel, regionalista. Absolwentka Liceum im. Anny Jagiellonki w Kaliszu oraz Uniwersytetu Łódzkiego (polonistyka), uzyskała doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim w 1996 r. Wieloletni dyrektor III Liceum im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, redaktor naczelny wydawnictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, wiceprezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Znana także jako autorka licznych publikacji, w tym książki: Kalendarze kaliskie. Bibliografia (Kalisz 1994), jak również artykułów poświęconych biografistyce oraz literaturze regionalnej. Redaktor wielu wydawnictw Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w tym m.in. materiałów międzynarodowej konferencji poświęconej Marii Dąbrowskiej (Księga Kaliska: w stulecie urodzin Marii Dąbrowskiej. Kalisz 1996), opublikowanych wspólnie z prof. Zdzisławem Liberą i prof. Tadeuszem Drewnowskim.

Tekst, fot. Ewa Obała

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki