Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Infokioski w Kaliszu już działają
Aktualności
2011-05-23 / Infokioski w Kaliszu już działają
23 maja Infokioski zostały oficjalnie uruchomione w obecności władz samorządowych.

Pojawiły się na ulicach Kalisza kilka tygodni temu. 23 maja zostały oficjalnie uruchomione w obecności władz samorządowych. Infokioski - bo o nich mowa - będą pomagać turystom w uzyskaniu informacji o wszystkich atrakcjach i nie tylko.

Na terenie całego województwa pojawiło się ich 46, z czego aż 10 w Kaliszu. Instalacja infokiosków to część projektu „System Informacji Turystycznej w Wielkopolsce" realizowanego przez Wielkopolską Organizację Turystyczną w partnerstwie z samorządami województwa wielkopolskiego. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.Infokioski zapewniają szybki dostęp do bogatego zasobu wiedzy o ofercie turystycznej regionu - bazie noclegowej i gastronomicznej, zabytkach, szlakach turystycznych, zbliżających się imprezach. Informacje będą dostępne w polskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej. Dzięki zintegrowaniu wszystkich urządzeń poprzez System Informacji Turystycznej (SIT) użytkownik w Kaliszu zyska dostęp zarówno do bazy obiektów z najbliższej okolicy, jak również z całej Wielkopolski.

Urządzenia te stanowią nie tylko kopalnię wiedzy o regionie. To także szereg funkcji dodatkowych. Wyposażono je w Internet i kamerę. Dzięki temu turysta może wysłać najbliższym wirtualną pocztówkę z Wielkopolski oraz krótkie filmy. Ponadto, bezprzewodowa sieć Wi-Fi jest dostępna w promieniu co najmniej 10 m wokół każdego infokiosku. Ciekawostką jest możliwość odczytu kodów QR za pośrednictwem infokioksów. Kod QR zawiera link do strony internetowej, którą można otworzyć na dowolnym urządzeniu mobilnym z dostępem do Internetu. Jedyne, czego potrzebuje użytkownik to funkcja wykonywania zdjęć oraz aplikacja do odczytu kodu QR, jaką można ściągnąć z portalu www.wielkopolska.travel.

Korzystanie z infokiosków jest łatwe i intuicyjne. Urządzenia wyposażono w ekrany i panele dotykowe. Obudowa jest odporna na warunki atmosferyczne. Zadbano też o oświetlenie diodami LED. Urządzenia posiadają pewne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie mają zainstalowany syntezator mowy oraz klawiaturę z alfabetem Braille'a. Dodatkowo, infokioski wewnętrzne wzbogacono o opcję regulacji wysokości.

Obecnie urządzenia stoją na ulicach szesnastu miejscowości. Docelowo mają pokryć całą Wielkopolskę. Koszt całego projektu to 1,65 mln złotych. 900 tysięcy złotych stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycję na terenie Kalisza wsparł finansowo lokalny samorząd.

BIM

Fot: Joanna Marciniak / Juliusz Kowalczyk


Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki