Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » ZABYTKOWE KOŚCIOŁY ŚRÓDMIEŚCIA KALISZA
Aktualności
2020-05-15 / ZABYTKOWE KOŚCIOŁY ŚRÓDMIEŚCIA KALISZA
Katedra pw. św. Mikołaja
Szanowni Państwo, zapraszamy do Kalisza!

Proponujemy Wam jednodniowe spacery wyznaczonymi ścieżkami, zaczynamy od szlaku ZABYTKOWYCH KOŚCIOŁÓW ŚRÓDMIEŚCIA KALISZA. Zanjduje się na nim 9 światyń położonych w samym sercu miasta.

Dziś zaczynamy od najstarszego kościoła - Katedry pw. św. Mikołaja. Swoją historią sięga on czasów lokacji miasta w 1257 r. Świątynia została wzniesiona w północno – zachodnim skraju ówczesnego Kalisza, w pobliżu przyszłych fortyfikacji i przez wiele lat ukazywała się, jako jeden z charakterystycznych i ważnych budynków, wszystkim podążającym od tej strony do Kalisza wędrowcom. Jej parafialną funkcję poświadcza dokument wystawiony przez abpa Jakuba Świnkę w 1303 r. Rozpoczęcie budowy kościoła przypisywane jest księciu wielkopolskiemu Bolesławowi Pobożnemu, który wraz ze swoją małżonką, bł. Jolantą, od 1905 r. spogląda z polichromii wykonanych na ścianach prezbiterium tej świątyni. Dzieje świątyni były bardzo burzliwe. Pożary w latach 1560, 1609, 1706 spowodowały, że kościół stracił swoje średniowieczne piękno. W 1973 roku pożar ołtarza przyniósł stratę jednego z najpiękniejszych zabytków świątyni - obrazu ''Zdjęcie z krzyża'' z pracowni P. P. Rubensa. Do dziś okoliczności tego zdarzenia budzą wielkie kontrowersje, gdyż przypuszcza się, że obraz został skradziony. W kościele na uwagę zasługuje Kaplica Matki Boskiej Pocieszenia zwana ''Polską'' lub ''Pod Orłami''. Znajdująca się tam polichromia i witraże, zaprojektowane przez Włodzimierza Tetmajera w 1909 roku, przedstawiają wielu świętych oraz postaci z historii Polski. W polichromii o tematyce patriotycznej znajdujemy również odwołania do kaliskich postaci. W kościele znajdują się liczne tablice upamiętniające ważne postacie związane z Kaliszem, to tu został ochrzczony Adam Asnyk, a ślub brała Maria Konopnicka. W 1992 roku po utworzeniu diecezji kaliskiej kościół podniesiono do godności katedry, na mocy decyzji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Niebawem zaprezentujemy kolejne świątynie.
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki