Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Rytmy Kalisza cz. III
Aktualności
2020-04-22 / Rytmy Kalisza cz. III
Cykl przedstawiający bogate kaliskie tradycje muzyczne.
Gitara - to właśnie ten instrument występuje w roli głównej, podczas dwóch fantastycznych wydarzeń muzycznych, o których piszemy w naszej trzeciej odsłonie cyklu „Rytmy Kalisza”.

Festiwal Muzyczny Gramy nad Prosną to impreza która od 2007 r. gra rytmem bluesa, kiedy to odbył się I Festiwal Muzyczny im. Pawła Bergera.
Wszystko zaczęło się w 2006 roku dzięki Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Kaliszu, który podjął się organizacji festiwalu muzycznego, z inicjatywy pana Bogdana Pawlaka - przyjaciela legendarnego zespołu "Dżem". Rozpoczęła się trudna praca, która doprowadziła do powstania pierwszego w Polsce przedsięwzięcia artystycznego poświęconego pamięci Pawła Bergera - instrumentalisty klawiszowego, organisty, kompozytora i jednego ze współzałożycieli zespołu "Dżem".
Od początku ważne było, by oprócz walorów artystycznych Festiwal niósł ze sobą wartości, z którymi ten skromny muzyk był identyfikowany: dobro, życzliwość, miłość do ludzi pomoc jakiej udzielał młodym debiutantom. W myśl tych założeń organizatorzy założyli 4 zasadnicze cele:
upamiętnienie Pawła Bergera - muzyka legendarnego "Dżemu", który wspierał młodych twórców,
promocję zespołów,
wykreowanie imprezy wartościowej muzycznie,
promocję Kalisza.
Regulamin imprezy postawił wykonawcom jeden zasadniczy warunek - wykorzystywanie brzmienia instrumentów klawiszowych: klasyczne pianino, fortepian, piano Fender, organy Hammonda lub jakikolwiek inny instrument tego typu.
8 edycja w 2014 roku, przyniosła zmianę nazwy na Festiwal Muzyczny Gramy nad Prosną i blues gra w Kaliszu po dziś dzień . W tym roku odbędzie się XIV edycja Festiwalu.

Warto sobie przypomnieć tę fantastyczną atmosferę:
https://www.youtube.com/watch?v=emtjG32pnxo&t=30s
https://www.youtube.com/watch?v=UEhRf23xNuM
https://www.youtube.com/watch?v=MXd2mJjXe9g

Dźwięki gitary akustycznej słyszymy podczas Fingerstyle Feeling Festival, który już od 10 lat gra w naszym mieście. Nazwa festiwalu wywodzi się z niezwykle trudnej techniki gry na gitarze akustycznej zwanej właśnie „fingerstyle”.
Festiwal zrodził się z wielkiej pasji pomysłodawcy Michała Szczęsnego, do brzmień gitary akustycznej, który wraz z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu od 9 lat organizuje to fantastyczne wydarzenie.
Dotychczas odbyło się już kilkanaście znakomitych koncertów z udziałem fenomenalnych gitarzystów akustycznych z kraju oraz gwiazd światowego formatu. W tym roku Festiwal miał odbyć się w dniach 17-18 kwietnia, ale ze względu na pandemię koronawirusa impreza została przełożona na 4-5 września br.
Dodatkowym atutem towarzyszącym Festiwalowi jest konkurs, który umożliwia zaprezentowanie przez gitarzystów swoich umiejętności oraz ich konfrontacji z profesjonalną oceną.
Zachęcamy do wysłuchania niesamowitej gry Przemysława Przywary laureata 1 miejsca konkursu z 2018 roku. https://www.facebook.com/watch/?v=919432524905315
Na profilu Festiwalu usłyszycie więcej wykonań gitarowych – polecamy.

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki