Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Rytmy Kalisza cz. II
Aktualności
2020-04-03 / Rytmy Kalisza cz. II
Cykl przedstawiający bogate kaliskie tradycje muzyczne.
Dwa różne style muzyczne, które łączy historia i dziedzictwo Kalisza. Muzyka żydowska oraz muzyka dawna, rozbrzmiewają w mieście dzięki corocznym Festiwalom.
Muzyka klezmerska, swoje korzenie ma w wielokulturowej historii miasta, a dziś wspomina się ją podczas corocznego Festiwalu Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej "Shalom”, którego 10 edycja ma się odbyć jeszcze w tym roku.
Celem festiwalu "Shalom" jest popularyzacja muzyki, piosenki i pieśni żydowskiej, konfrontacja różnych stylów i gatunków muzyki oraz zjednoczenie kultury polsko– żydowskiej.

Co roku na Festiwal przyjeżdżają artyści z całej Polski, którzy wyśpiewują pieśni żydowskie w języku polskim i hebrajskim. Organizatorem pełnego ekspresji wydarzenia jest Studio Wokalno – Artystyczne Piano Song z Kalisza we współpracy z Miastem Kalisz oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” rozbrzmiewa w naszym mieście od 42 lat.
Wszystko zaczęło się w 1978 roku, kiedy to po raz pierwszy odbył się Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum", wówczas nikt się pewnie nie spodziewał, że wrośnie on na trwałe w krajobraz kulturalny Kalisza i stanie się jego wizytówką nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. W 1999 roku z inicjatywy grupy działaczy oświatowych Kalisza utworzono Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, które do dziś jest głównym organizatorem Festiwalu "Schola Cantorum".

Muzyka dawna pokazuje naszą historię, nasze korzenie – polskie i europejskie. Dziś młodzi ludzie, tworzący zespoły muzyki dawnej, stawiają swego rodzaju odpór stereotypom, funkcjonującym w społeczeństwie na temat zainteresowań współczesnej młodzieży - jednej strony najnowocześniejsze technologie i komunikatory, z drugiej dźwięki i barwy średniowiecza, renesansu, baroku.
Śmiało można powiedzieć, że Festiwal jest fenomenem naszych czasów.
Podczas festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące. W kalendarz imprezy na stałe wpisał się także Konkurs Twórczości Plastycznej inspirowanej Muzyką Dawną, a wystawa nagrodzonych w konkursie prac plastycznych otwiera coroczny Festiwal.

 

 

 

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki