Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Rytmy Kalisza
Aktualności
2020-03-24 / Rytmy Kalisza
Cykl przedstawiający bogate kaliskie tradycje muzyczne.

Rytmy Kalisza to cykl, przedstawiający bogate, kaliskie tradycje muzyczne, które, nie tylko za sprawą samej muzyki, ale też instytucji i organizacji, przenikają do współczesności i nadają rytm Naszemu miastu.

Myśląc o Kaliszu, słyszy się dźwięki pianin i fortepianów, które dzięki rodzinie Fibigerów, rozbrzmiewają od 1873 roku, kiedy to Arnold Fibiger I założył własną pracownię naprawczą instrumentów klawiszowych, a w 1878 r. ukończył swój pierwszy fortepian. W 1885 r. zbudował pierwszy wielki fortepian, przyniósł on fabryce i jej właścicielowi rozgłos oraz uznanie. Chęć zagrania na instrumencie sprowadziła do Kalisza takie sławy jak m.in. Józef Wieniawski czy Alfred Reisenauer.

Mocno zakorzeniony w naszym mieście jest także jazz, którego rytmy słyszymy od 47 lat podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, z którym od początku związany jest Jan Ptaszyn Wróblewski – muzyk jazzowy, kompozytor i dyrygent urodzony w Kaliszu. Jazzowe dźwięki rozbrzmiewają także na płycie „Night in Calisia”, za którą Włodek Pawlik wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej i Randy Breckerem został nagrodzony Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album.

Na muzycznej mapie Kalisza nie może zabraknąć wielkiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina, który w latach 1826-1830 bywał w Kaliszu sześciokrotnie. Miał tu oddanych przyjaciół i liczne grono znajomych. Tu także spędził ostatnie dni przed wyjazdem na emigrację, w listopadzie 1830 roku.

Na te okoliczności w 2010 roku, została odsłonięta tablica pamiątkowa upamiętniająca wizyty tego muzycznego geniusza w Kaliszu. Tablica znajduje się w narożnej kamienicy Głównego Rynku i ulicy Zamkowej, gdzie Chopin tańczył mazura z kaliszanką Pauliną Nieszkowską, córką prezydenta miasta i marszałka szlachty powiatu.

Obecnie muzykachopinowska rozbrzmiewa corocznie podczas Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” , który odbywa się w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, gdzie jesienią 1829 r., na zaproszenie księcia Radziwiłła, miłośnika i mecenasa sztuki, przebywał młody Chopin. Podczas około tygodniowego pobytu w antonińskim pałacuczęsto rozbrzmiewała jego muzyka.

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. W tym roku odbędzie się 39 edycja tego wspaniałego wydarzenia.

 

Warto posłuchać:

Koncert na 21 fortepianów i Orkiestrę Symfoniczną: https://tiny.pl/tzpn3

42. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych 2015: https://tiny.pl/tzpkk

Fryderyki 2014 - „Night in Calisia": https://tiny.pl/tzpkx

Chopin for the Youngest, Antonin, Poland, 2015: https://tiny.pl/tbkgv

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki