Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej i Baszty Dorotki
Aktualności
2019-07-04 / Zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej i Baszty Dorotki
Kolejne legendy w Baszcie Dorotce

W tym niezwykłym miejscu można już dziś obejrzeć cztery animowane baśnie z czasów piastowskich.
Szlak Piastowski to nie tylko piękne, wiekowe zabytki, historie władców, którzy budowali państwo polskie, ale również podania i legendy. Nawet jeśli traktujemy je z przymrużeniem oka, to jednak, poprzez zabawę, zachęcają one dzieci do czytania książek i czerpania z nich mądrości, a dorosłych uczą umiejętności przekazywania pociechom uniwersalnych prawd płynących z tych przekazów.
Właśnie te ponadczasowe idee przyświecały projektowi powstania trasy tematycznej ˗ Legendy Piastowskie, która zaczyna się w Poznaniu i wiedzie przez Ostrów Lednicki do Gniezna, potem przez Strzelno i Kruszwicę aż do Inowrocławia. Stamtąd prowadzi na północ do Pakości i Wenecji koło Żnina.
Dla miłośników historycznych podań i nie tylko, miejscem obowiązkowym jest Baszta Dorotka w Kaliszu, szczególnie Centrum Baśni i Legend Kaliskich.
Dzięki prozie Eligiusza Kor-Walczaka, w kaliskiej Baszcie, możemy już dziś zobaczyć cztery animowane baśnie z czasów piastowskich. W wersji polskiej oraz angielskiej obejrzymy opowieści o Dorotce, Milczących żabach, jak i nowe produkcje pt. „Król i Maciuś”, a także „Ręce Anny”. Historia miasta staje się w ten sposób żywa, bardziej dostępna i atrakcyjna, nie tylko dla najmłodszych, rodziców, ale też dla turystów zagranicznych.
Z baśni „Król i Maciuś” dowiemy się, że „Jednym z pierwszych dobrodziejstw, jakie król uczynił dla Kalisza po wstąpieniu na tron, było ustanowienie aż ośmiodniowego jarmarku na św. Małgorzatę, 10 czerwca” ˗ (E. Kor-Walczak).
Druga z animacji jest oparta na legendzie „Ręce Anny”, opowiada o żyjących za czasów Bolesława Pobożnego kaliskich mistrzach cechowych, i dwórce wielu talentów ˗ Annie.
Jak napisał autor ˗ „Jedyne, co pozostało do dzisiejszego dnia po Annie w Kaliszu, to pierścienie z jej małych rąk wtopione w dzwony. I choć przez wieki dzwony te kilkakrotnie przelewano, szlachetnego kruszcu na tyle w nich pozostało, że dzwony w tym mieście piękniej dzwonią niż gdzie indziej”.
W Baszcie Dorotce można zapoznać się z dokumentacją dotyczącą Lokacji Miasta, zwiedzić Skarbiec Bazyliki św. Józefa.
Serdecznie zapraszamy przez całe wakacje od wtorku do piątku, w godzinach od 9 do 17, a w soboty i niedziele od 11 do 17. Bilety są dostępne w cenie 6 złotych normalny i 4 złote ulgowy.
Przypomnijmy przy tej okazji, że Centrum Informacji Turystycznej posiada bezpłatne ulotki o trasie Legendy Piastowskie, wydane przez Wielkopolską Organizację Turystyczną w nakładzie 100.000 egzemplarzy i kolportowane w całym kraju oraz w placówkach zagranicznych.
W CIT można też zaopatrzyć się w foldery i mapy Szlaku Piastowskiego, folder Centrum Baśni i Legend Kaliskich, a także kartkę pocztową, dedykowaną tej atrakcji turystycznej. Jest tutaj również prowadzona sprzedaż wydawnictwa „Baśnie i legendy kaliskie” ˗ E. Kor-Walczaka, puzzli ze wszystkimi animowanymi kaliskimi baśniami, gadżetów tematycznych.
https://www.facebook.com/CIT.Kalisz/photos/pcb.2904192029653589/2904191686320290/?type=3&theater

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki