Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Znaczek Turystyczny TEATRU IM. WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO W KALISZU
Aktualności
2019-02-21 / Znaczek Turystyczny TEATRU IM. WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO W KALISZU
Zapraszamy Turystów Kolekcjonerów
Dziś w Centrum Informacji Turystycznej premiera sprzedaży znaczka turystycznego. na którym przedstawiono budynek TEATRU IM. WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO W KALISZU No. 769
Zapraszamy Turystów Kolekcjonerów!

Korzystając z okazji przypominany, że obecna siedziba Melpomeny jest czwartym budynkiem teatru w Kaliszu. Pierwszy teatr w Kaliszu wybudowano z inicjatywy Wojciecha Bogusławskiego w 1801 roku. Budynek ten przetrwał niestety tylko szesnaście latach.
W okresie 1829-1835 powstała letnia scena; odkupiona przez władze miasta i poddana modernizacji stała się nowoczesną salą teatralną. W wyniku pożaru w 1858 znakomity murowany gmach uległ zniszczeniu. Trzeci budynek (neorenesansowy) z 1890 r., arch. J. Chrzanowskiego,  w 1914r. zniszczyły wojska pruskie. Zakorzenienie tradycji teatralnych w Kaliszu przyniosło w 1919 r. rozpoczęcie budowy obecnego teatru, wg projektu Czesława Przybylskiego. Teatr oddano do użytku w 1936 roku; patronem został Wojciech Bogusławski. W 1961 roku odbyły się po raz pierwszy Kaliskie Spotkania Teatralne- jedna z najważniejszych imprez teatralnych w Polsce do dziś. W 1979 roku budynek umieszczono w rejestrze zabytków.

Szczególny charakter teartu potwierdza bezpośrednie usytuowanie przy rzece Prośnie w sąsiedztwie najstarszego Miejskiego Parku w Polsce z 1798 r., (choć geneza parku jest znacznie starsza...).
http://www.teatr.kalisz.pl/
https://www.znaczki-turystyczne.pl/

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki