Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Muzyczne urodziny Marii Dąbrowskiej
Aktualności
2017-10-05 / Muzyczne urodziny Marii Dąbrowskiej
W najbliższą sobotę - 7 października o godz. 17:00 w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie odbędzie się koncert fortepianowy z okazji urodzin powieściopisarki.
Maria Dąbrowska urodziła się 6 października 1889 roku w Russowie, gdzie spędziła również swoje dzieciństwo, które opisywała następująco:
Któż by zapomniał ciebie, ty, którego już nie ma?
Któż by zapomniał ciebie, domie dzieciństwa?
(…) W pokoju ojca leżały zawsze na oknie garstki zboża. I coś płowego było w tym pokoju, niby wieczny kurz tętniącej bez miary pracy. Zdaje mi się, że szumiało tam zawsze trochę – jakby ojciec przynosił z sobą pogłos zboża, słomy i młockarni. Zdaje mi się, że zimą wiało tam zawsze z któregoś kąta nieco chłodu włodarzy, a latem czuć było nieco ich potu.
Widzę stary, cudny jesionowy sekretarzyk, w którym drży chrobot toczących go robaków.
Słyszę stąpania ojca po tym pokoju. Widzieć to będę, słyszeć to będę na zawsze.
(…) Raz wczesną wiosną dzieci zachorowały. Dom razem z nimi. Kołysał się, huśtał. Staczał się z niebotycznych gór i spadał z łoskotem w czeluście. Rozłupywał się z hukiem. Rozlatywał się w kawałki. Tańczył opętaną galopkę tupiąc i wrzeszcząc. Dom, w którym urodziliśmy się wszyscy, a w którym nikt z nas nie umrze.
(M. Dąbrowska ''Nasz dom'')
Urodzinowy koncert dla Marii Dąbrowskiej będzie wspaniałą okazją by uczcić pamięć pisarki, która była wielką miłośniczką muzyki. Na zabytkowym fortepianie Fryderyk Buchholtz z 1844 roku, ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, zagrają uczniowie i wykładowcy Szkoły Artystyczno-Muzycznej FortePiano ze Stawiszyna. Szkoła, działająca od września 2016 roku, prowadzi zajęcia indywidualne z: fortepianu, gitary, śpiewu i chóru oraz zajęcia rytmiczno-taneczne i teatralno-taneczne dla dzieci. Szkoła przygotowuje także wybranych uczniów do udziału w konkursach piosenki oraz występach na lokalnych uroczystościach pozaszkolnych.
Wśród utworów, które tego dnia zabrzmią w russowskim dworku znajdą się zarówno szlagiery muzyki rozrywkowej, jak i muzyki poważnej. Nie zabraknie także znanego i chętnie słuchanego utworu ''Od nocy do nocy'' zwane potocznie Walcem Barbary.

Wstęp na koncert kosztuje symboliczne 1 zł.

za: Joanna Walczak MOZK
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki