Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » ''SERRA PELADA/KOPALNIA ZŁOTA'' SEBASTIÃO SALGADO W GALERII PULSAR
Aktualności
2017-04-13 / ''SERRA PELADA/KOPALNIA ZŁOTA'' SEBASTIÃO SALGADO W GALERII PULSAR
Galeria im. J. Tarasina zaprasza na wystawę fotografii Sebastião Salgado ''Serra Pelada/Kopalnia Złota'', która zostanie udostępniona zwiedzającym w czwartek, 13 kwietnia.
''Fotografia to moje życie. Kiedy robię zdjęcia, jestem w głębokim transie. Kiedy mam aparat i podróżuję wraz z plemieniem Nieńców, czuję, że to jest moje życie, od świtu do zmierzchu. Robiłem niesamowite zdjęcia, ale moje życie to także dbanie o środowisko oraz Instituto Terra.'' Sebastião Salgado

Sebastião Salgado – brazylijski mistrz fotografii – fotoreporter, fotograf-antropolog, fotograf-aktywista. Ceniony na całym świecie za czarno-białe cykle fotograficzne, dokumentujące problemy społeczne człowieka: migracje, adaptacje imigrantów w nowych krajach osiedlenia, skutki prowadzenia konfliktów etnicznych oraz prezentujące naturę w niedostępnych, nietkniętych przez cywilizację obszarach.

W związku ze swoimi projektami fotograficznymi odbył ponad 100 podróży, w czasie których powstały najbardziej znane cykle prac: Robotnicy (''Workers: An Archaeology of the Industrial Age''), Migracje: Ludzkość w okresie przejściowym (''Migrations: Humanity in Transition''), Dzieci, Uchodźcy i Imigranci (''The Children: Refugees and Migrants''), Niepewna łaska (''An Uncertain Grace''), Ziemia, walka z niegodziwością (Terra: Struggle of the Landless) oraz ''Genesis''.

Jego fotografie, siłą ekspresji, zdają relację z zagrożeń, jakie niesie uniformizacja i globalizacja życia a całe serie prac, tworzą dzieła monumentalne i przekrojowe. Sebastião Salgado jest jednym z przodujących i najbardziej znanych fotoreporterów zajmujących się zagadnieniami socjalnymi. Wykazał się unikalną zdolnością do połączenia dziennikarstwa, dyskretnego podejścia, lojalnego zaangażowania i fotograficznej estetyki. Używa swego medium do opowiedzenia życia ludzi, życia, które obserwował z respektem pomimo surowości okoliczności, w jakich się znajdował. Jego zdjęcia są poruszające i ważne w poznawaniu i rozumieniu ludzi i ich kultur. Jego praca ma także znaczenie dla takich przedsięwzięć jak Lekarze Bez Granic – uzasadnienie Nagrody Fundacji Erny i Victora Hasselblad za całokształt pracy, którą przyznano fotografowi w 1989 roku. Jednak premiera publikacji ''Migracje: Ludzkość w okresie przejściowym'' z 2000 roku wywołała polemikę pełną kontrowersji. Na łamach New York Timesa Susan Sontag krytykowała Salgado, a za nią kolejni. Zadawano pytania o estetyzację biedy, oskarżano go o wyzyskiwanie najuboższych do budowania kariery.

Bezdyskusyjnym wydaje się jednak fakt, iż Salgado ''udowodnił, że Ziemia jest słona od łez'' a jego aktualna praca na rzecz założonego Instytutu Terra, zaangażowanie w ochronę ekosystemu oraz pełnienie roli ambasadora dobrej woli UNICEF-u wynika z głębokich doświadczeń przebytej drogi artystycznej.

Prezentowana w Galerii Pulsar fotografia ''Serra Pelada'' (Kopalnia Złota) z 1986 r. pochodzi z cyklu ''Robotnicy'' nazywanego ''Globalną Epopeją''. To gigantyczna opowieść o ludziach z całego niemal świata pracujących wyłącznie własnymi rękami. Amazońska gorączka złota należy do najbardziej reprezentatywnych części tego cyklu – nadal robi niezwykłe, poruszające wrażenie. Salgado gdy zobaczył gigantyczną dziurę w ziemi, w której pracowało pięćdziesiąt tysięcy ludzi, bez żadnego odgłosu działającej maszyny – wspominał: ''każdy włos na moim ciele się zjeżył. Piramidy, roztaczała się tu historia ludzkości. Dotarłem do zarania dziejów''.

[W latach 1979- 1986 z kopalni Serra Pelada wydobyto oficjalnie 44,5 tony złota. Ponieważ proponowana przez rząd cena skupu była bardzo niska, szacuje się, że 360 ton kruszcu upłynniono na czarnym rynku.]

Sebastião Salgado, ur. w 1944 roku w Aimorés, małej brazylijskiej miejscowości położonej w stanie Minas Gerais, mieszka na stałe w Paryżu. Studiował ekonomię na Uniwersytecie w Sao Paulo, a także we Francji, gdzie doktoryzował się na Uniwersytecie w Paryżu. Początkowo pracował jako ekonomista w Brazylii i Wielkiej Brytanii, a od 1973 roku poświęcił się wyłącznie fotografii. W latach 1975-79 pracował w Agencji Gamma, od 1979 do 1994 był fotografem Agencji Magnum. Od 1994 roku związany jest z Amazonas Images Press Agency, która ma wyłączność na prezentowanie jego prac. Salgado jest autorem ponad 100 wystaw w najbardziej prestiżowych miejscach wystawienniczych świata, kilkudziesięciu albumów, z których największą sławę zyskały publikacje ''Terra'' i ''Genesis'', otrzymał wiele zaszczytnych nagród i wyróżnień m.in. nagrodę na World Press Photo, nagrodę Oscara Barnacka za humanistyczne treści zawarte w jego pracach, nagrodę Fundacji Erny i Victora Hasselblad czy Nagrodę Międzynarodowego Centrum Fotografii w Nowym Jorku.

Czas trwania wystawy: 13.04.-27.05.2017.

za: tarasin.pl

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki