Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » 57. Kaliskie Spotkania Teatralne
Aktualności
2017-04-07 / 57. Kaliskie Spotkania Teatralne
W dniach 13-21 maja uwaga miłośników sztuki ponownie skupi się na Kaliszu, gdzie odbędzie się 57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych. Dziś oficjalnie ogłoszono program ramowy najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce.
Kaliskie Spotkania Teatralne to nie tylko najstarszy w kraju festiwal, ale także jedyny w Polsce poświęcony w całości aktorstwu. To także jedna z nielicznych tego typu imprez w Europie. Na tle przeglądów teatralnych wyróżnia go przede wszystkim wyjątkowa formuła, która na pierwszym miejscu stawia nowe kierunki i tendencje w sztuce aktorskiej. W czasie trwającego ponad tydzień festiwalu zobaczymy kreacje tworzone przez wybitnych artystów sceny wszystkich pokoleń, reprezentujących teatry z całej Polski, od Bydgoszczy po Wałbrzych.

Co roku w ramach KST pokazywane są najważniejsze spektakle i zjawiska teatralne ostatnich kilkunastu miesięcy, zgrupowane w kilku blokach: przedstawienia konkursowe, mistrzowskie, pozakonkursowe. Wybrane do programu konkursowego przedstawienia oceniane będą przez dwa niezależne gremia: jury profesjonalne, w którym zasiądą przedstawiciele środowiska teatralnego z Polski i zagranicy (aktor Bogusław Kierc, teatrolożka Monika Kwaśniewska i kuratorka Nadia Sokolenko), a także jury społeczne, złożone z kaliskich miłośników teatru reprezentujących głos publiczności. W ostatnich latach sale podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych wypełnione były po brzegi.

W trakcie nadchodzącej 57. edycji wydarzenia obejrzeć można będzie kilkanaście spektakli teatralnych. Sekcja konkursowa obejmuje następujące przedstawienia: ''Henrietta Lacks'', wyprodukowana przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik i Nowy Teatr w Warszawie, ''Kieł'' z Teatru Żeromskiego w Kielcach, ''Najgorszy człowiek na świecie'' z kaliskiego Teatru im. Bogusławskiego, ''Raj. Tutorial'' z Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, ''Robert Robur'' z TR Warszawa, ''Wszystko o mojej matce'' z krakowskiej Łaźni Nowej, ''Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy'' z Teatru Polskiego w Bydgoszczy i ''Krzywicka/Krew'' w Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

Spektakle mistrzowskie - ''Kto nas odwiedzi'' z warszawskiego Och-Teatru i ''Wieloryb the Globe'' z krakowskiej Łaźni Nowej to spotkanie z niekwestionowanymi autorytetami: Jadwigą Jankowską-Cieślak, Janem Peszkiem i Krzysztofem Globiszem. W ramach sekcji pozakonkursowej kaliscy widzowie obejrzą ''Jeden gest'' z warszawskiego Teatru Nowego i ''Hymn do miłości'' z poznańskiego Teatru Polskiego, spektakle znacząco poszerzające tradycyjne rozumienie sztuki aktorskiej oraz wymykający się gatunkowym podziałom spektakl popularnego kinoteatru Mumio.

Na uczestników festiwalu czekają również wydarzenia dodatkowe. Miłośnicy teatru będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z aktorami, koncertach, czytaniu performatywnym i w wieczornym silent disco. Część wydarzeń towarzyszących odbędzie się poza terenem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.

Ceny biletów na poszczególne spektakle wahają się od 25 do 70 zł. Wstęp na wydarzenia towarzyszące festiwalu będzie darmowy. Więcej informacji na temat KST, a także szczegółowy program pojawi się wkrótce na stronie www.kaliskie.org .

Kaliskie Spotkania Teatralne realizowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

za: M. Łuczkowska

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki