Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Siedem wieków kaliskiego złotnictwa
Aktualności
2016-10-02 / Siedem wieków kaliskiego złotnictwa
Tak brzmi tytuł niezwykłej wystawy, która zagości w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w najbliższą środę.

Niewielu mieszkańców naszego miasta wie, że najstarsza wzmianka o złotniku działającym w Kaliszu pochodzi z 1423 roku. Z przekazów historycznych wynika, że kaliscy złotnicy po raz pierwszy zawiązali cech jeszcze przed 1548 rokiem, a uzyskali ten przywilej od króla Zygmunta I Starego. Zatem złotnictwo ma swoje wysokie, ale być może zapomniane miejsce w historii miasta. Wystawa, którą przygotowuje Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej ma przypomnieć zwiedzającym o tym istotnym fakcie i ukazać wszelkie aspekty dawnego złotnictwa kaliskiego. Ramowa koncepcja przewiduje prezentację eksponatów uporządkowanych w kilka działów tematycznych. Jednym z nich będzie aranżacja wnętrza dawnej pracowni złotniczej z tradycyjnym, przez wieki utrzymującym się wyposażeniem, która z pewnością będzie wizualną atrakcją. - zapewniają organizatorzy. - Koncepcja wystawy została opracowana na podstawie badań prowadzonych od 2011 r. przez historyka sztuki, dr Ewę Andrzejewską. W jednej z trzech części wystawy przewidziana jest prezentacja wszelkich eksponatów związanych z kaliskim złotnictwem cechowym od XVI do końca XIX wieku. Tu znajdzie się m.in. najstarszy statut złotników kaliskich z 1593 r., a także aranżacja wnętrz: pracowni i kramu oraz miejsca spotkań braci cechowej. W tym entourage'u znajdzie się ekspozycja dzieł miejscowych złotników. Uzupełniać je będzie wybór portretów i innych źródeł ikonograficznych ukazujących wyroby złotnicze. Jednym z ważnych wątków narracyjnych wystawy będzie asortyment wyrobów złotniczych o przeznaczeniu świeckim, zwłaszcza ozdób stroju i biżuterii. Ta część przypadnie do gustu z pewnością żeńskiej części publiczności.

Autorką koncepcji i scenariusza wystawy jest kurator zbioru Działu Sztuki w kaliskim muzeum, dr Ewa Andrzejewska, doświadczony historyk sztuki i muzealnik. Partnerem projektu wystawienniczego jest Dział Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Warszawie zapewniający wysoki poziom merytoryczny przedsięwzięcia, a także użyczający kaliskiemu muzeum blisko 100 zabytków. Wśród pozostałych partnerów znalazły się: Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Koninie, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, Polska Akademia Nauk – Biblioteka Kórnicka, Muzeum Powiatowe w Nysie, Skarbiec Sanktuarium św. Józefa, Parafia w Borkowie Starym i Artystyczna Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Mariana Klabisza z Piaseczna.

Wernisaż odbędzie się 5 października o godzinie 16:00, w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej przy ul. Kościuszki 12. Wystawę będzie można oglądać do 16 grudnia.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie zapowiadana na grudzień sesja popularno-naukowa poświęcona złotnictwu i biżuterii.

Wystawę dofinansowano ze środków budżetowych Urzędu Marszałkowskiego oraz Prezydenta Miasta Kalisza.

plakat informujący o wystawie Siedem wieków kaliskiego złotnictwa

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki