Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Piękny Kalisz z góry
Aktualności
2016-08-02 / Piękny Kalisz z góry
Zachęcamy do podziwiania naszego miasta z ratuszowej wieży. Przewodnik czeka każdego dnia.

Wchodząc po schodach trzeciego w dziejach miasta ratusza, poznać można najważniejsze daty z historii i obejrzeć makiety średniowiecznego Kalisza. W wieży mieści się ekspozycja ''Kalisz wczoraj i dziś'', która wraz z pokonywaniem kolejnych schodów, ukazuje dzieje najstarszego miasta w Polsce. Podróż ta rozpoczyna się od wczesnych śladów osadnictwa w regionie, poprzez ptolemeuszową Kalisię na słynnym Szlaku Bursztynowym, a także pierwsze wzmianki o Kaliszu. Tu poznajemy także Kalisz wczesnośredniowieczny. Następnie przenosimy się w XIX wiek, podziwiając uroki urbanistyczne i przyrodnicze miasta.

Trudnym momentem w dziejach był sierpień 1914 roku – czas zburzenia Kalisza. Na ekspozycji obejrzeć można zburzone fragmenty miasta i porównać je z widokiem współczesnym.
Przed wejściem na taras widokowy warto zatrzymać się, by poznać losy kaliskich zegarów, w tym tego najważniejszego – na ratuszowej wieży oraz jego budowniczego – Rafała Władysława Stiltera. Dzięki przeszklonej obudowie można obserwować mechanizm zegara przy pracy.
Z tarasu widokowego na wysokości ok. 50 m rozpościera się panorama miasta z zachowanym średniowiecznym układem ulic, pełna czerwonych dachów i majestatycznych kościołów. Stąd dojrzeć można pobliski Park Miejski, a także dalsze dzielnice Kalisza i jego okolice.

Zwiedzanie ratuszowej wieży odbywa się:
- od poniedziałku do piątku o godz. 10, 11, 12, 13, 14,
- w soboty i niedziele o godz. 11, 12, 13, 14, 15, 16.
Wstęp bezpłatny!

Zapraszamy!

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki