Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » ''Z teatralnego lamusa'' - wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
Aktualności
2016-07-15 / ''Z teatralnego lamusa'' - wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
W czerwcu tego roku minęła 215. rocznica wkopania przez Wojciecha Bogusławskiego kamienia węgielnego pod pierwszy budynek kaliskiego teatru. Z myślą o mijającym jubileuszu Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej przygotowało wystawę.
Jej otwarcie nastąpi 22 lipca o godzinie 16:00 w budynku przy ul. Kościuszki 12.   Współorganizatorem tego wydarzenia jest Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego.

Intencją muzeum było przygotowanie wystawy o mniej formalnym, wakacyjnym charakterze, będącą niecodzienną impresją poświęconą Teatrowi im. Wojciecha Bogusławskiego. Autorem ekspozycji jest Jarosław Romaniuk, którego zamysłem było stworzenie instalacji artystycznej złożonej z przedmiotów stanowiących swoistą dokumentację spektakli przechowywaną w teatralnym magazynie – rekwizytów, elementów scenografii, kostiumów.

Jak autor sam mówi, chce wydobyć, co było zapomniane. ''Magazyny teatru przepełnione są różnymi dekoracjami i przedmiotami scenograficznymi. Ich blask pokrył się patyną zapomnienia. Dawny czar umarł, a piękne formy przygasły w mrokach garderob i rekwizytorni. Od czasu do czasu wydobywane są na zewnątrz. Odnowione i odkurzone znowu żyją na scenie, dopóki przedstawienie trwa. Scena bez nich jest pusta, a aktor nagi. Kostiumy, obrazy, lustra, kotary, maszyny, żyrandole, szafy, tapczany, łóżka, sofy, pufy, krzesła, fotele, lampy, atrapy… Tworzą jednolitą harmonię z aktorem i tekstem, muzyką, i światłem. Odpowiednio wykonane, ułożone, wyeksponowane uzupełniają grę sceniczną. Stwarzają iluzję innego świata. Magicznego świata Teatru''.

I dalej Jarosław Romaniuk zachęca: ''Zapraszamy Państwa na podróż w czasie. Sceną będą sale muzeum, a aktorami wydobyte z zapomnienia przedmioty. Poznamy cząstkę historii teatru, konwencji scenograficznych, historii ubioru, typu przedstawień. Historię sztuki w plastycznych obrazach, dekoratorstwie, krawiectwie, meblarstwie. Staniemy oko w oko z meblem z epoki i współczesną formą scenografii. Wystawa prezentuje bogactwo teatru zaklęte w kształtach rzeczy, a ich prezentacja wymagała impresji i instalacji artystycznej. Teatr jest w nas i obok nas, ich cząstką są piękne przedmioty, często zapomniane i schowane do lamusa''.

Wystawa potrwa od 22 lipca do 31 sierpnia.

za MOZK

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki