Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » BUDZIK MUZYCZNY w Tłokini Kościelnej k/Kalisza
Aktualności
2016-06-30 / BUDZIK MUZYCZNY w Tłokini Kościelnej k/Kalisza
Piękna muzyka w pięknym przypałacowym parku – to propozycja nie do odrzucenia, przygotowana na niedzielne popołudnie, 3 lipca, przez Fundację Rodziny Wiłkomirskich. Bohaterami plenerowego koncertu będzie Trio im. Wiłkomirskich i dwie harfistki.
W pierwszą niedzielę lipca, na godzinę 17.00, Fundacja Rodziny Wiłkomirskich zaprasza do pałacu w Tłokini Kościelnej, a dokładniej rzecz ujmując do kolumnowej altany, by przy niewątpliwie sprzyjającej aurze i w otoczeniu przyrody poddać się urokowi niezwykłej muzyki w wykonaniu w sumie pięciorga artystów.W pierwszej odsłonie pojawią się dwie harfistki, ale reprezentujące różne pokolenia - Zosia Janiak, 10-letnia uzdolniona uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Łodzi i prowadząca w tej szkole klasę harfy Dorota Szyszkowska-Janiak, która jako I harfistka Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Ladies First Symphony Orchestra wzięła udział w wielu tournees i dokonała nagrań w kraju i również za granicą. Jest także twórczynią jedynego w Polsce cyklicznego konkursu – ''Miniatura na Harfę Celtycką''. W ich wykonaniu usłyszymy miniatury irlandzkie na harfę solo Bernarda Andrèsa i Samuela O'Pratta oraz krótkie utwory na dwie harfy Johna Playforda, które będą tyleż ciekawym, co pięknym wprowadzeniem w przebogatą historię i tradycję gry na harfie.
Obie władczynie ''instrumentu godnego aniołów'' – to ważna informacja przede wszystkim dla melomanów z Kalisza – są częścią rodziny związanej nie tylko z łódzkim środowiskiem muzycznym, ale także mocno z najstarszym polskim miastem. Mąż pani Doroty i ojciec Zosi to rodowity kaliszanin, znakomity pianista jazzowy i kompozytor - Witold Janiak.
Bohaterem drugiej części spotkania będzie Trio im. Wiłkomirskich. Zespół w składzie: Celina Kotz - skrzypce, Maciej Kułakowski – wiolonczela i Łukasz Trepczyński – fortepian powstało w lutym 2015 roku, z okazji inauguracji Roku Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu. Przywilej kultywowania tradycji funkcjonującego przez ponad 60 lat rodzinnego Tria Wiłkomirskich otrzymało osobiście od prof. doctor honoris causa Wandy Wiłkomirskiej i Maestro Józefa Wiłkomirskiego.

W tym roku firma fonograficzna DUX przygotowuje w Europejskim Centrum Krzysztofa Pendereckiego pierwszą płytę Tria z mało znanymi w Polsce utworami Antona Areńskiego. To właśnie jego Trio fortepianowe nr 2 f-moll op. 73 zabrzmi w koncercie 3 lipca. Warto wiedzieć, że za miesiąc, 6-7 sierpnia, Trio im. Wiłkomirskich zaprezentuje się, obok wielu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy, w dwóch koncertach festiwalu ''Emanacje'' od kilku lat organizowanego przez Centrum Pendereckiego.
Jak przystało na przedsięwzięcia realizowane przez Fundację Rodziny Wiłkomirskich koncert w Tłokini Kościelnej dedykowany będzie wybranym członkom znakomitej muzycznej familii. Prowadzący spotkanie Robert Kuciński tym razem przybliży sylwetki Alfreda i Doroty Wiłkomirskich, czyli nestora rodu, skrzypka, dyrygenta i pedagoga oraz jego drugiej żony z domu Temkin, kaliszanki, matki dwójki artystów z pięciorga muzycznego rodzeństwa - sędziwych, ale szczęśliwie wciąż żyjących Józefa i Wandy.

Cały cykl ''BUDZIK MUZYCZNY'' współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerami koncertu są Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Gmina Opatówek i Fabryka Fortepianów Schimmel.
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki