Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Koncert z okazji 90-lecia Józefa Wiłkomirskiego
Aktualności
2016-05-19 / Koncert z okazji 90-lecia Józefa Wiłkomirskiego
W niedzielę, 22 maja, w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbędzie się koncert z cyklu ''Budzik muzyczny przedstawia...''.

15 maja Józef Wiłkomirski skończył 90 lat. Dyrygent, kompozytor i wiolonczelista oraz wieloletni dyrektor Filharmonii Szczecińskiej i Sudeckiej urodził się w Kaliszu i jest najstarszym Honorowym Obywatelem najstarszego polskiego miasta. Z okazji urodzin został uhonorowany podczas sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha, a w najbliższą niedzielę Fundacja Rodziny Wiłkomirskich dedykuje mu koncert, który odbędzie się w Opatówku.

Józef Wiłkomirski urodził się 15 maja 1926 roku w Kaliszu w rodzinie o dużych tradycjach muzycznych. Jest synem Alfreda Wiłkomirskiego, skrzypka, altowiolisty i pedagoga oraz Doroty z domu Temkin, pianistki. Jest bratem Wandy, światowej sławy skrzypaczki oraz przyrodnim bratem Kazimierza, wiolonczelisty i dyrygenta, Michała, skrzypka i altowiolisty, a także Marii, pianistki.

W ciągu swojej długiej kariery artystycznej ponad 55 lat spędził za pulpitem dyrygenckim. Dyrygował we wszystkich filharmoniach w Polsce, a także w Teatrze Wielkim w Warszawie i w Operze Wrocławskiej. Wystąpił w 22 krajach świata, dając około 1600 koncertów. Ponad 40 lat kierował filharmoniami w Polsce – kilkanaście lat w Szczecinie, ponad dwadzieścia – w Wałbrzychu. Opublikował ponad 300 artykułów w prasie muzycznej oraz współpracował z Polskim Radiem i Telewizją.

Żołnierz Armii Krajowej, walczący w Powstaniu Warszawskim i więziony w Stalagu X ''B'' w niemieckim Sandbostel. Autor nie tylko kilkudziesięciu utworów muzycznych, ale także kilku nowel i opowiadań fantastyczno-naukowych. Erudyta, arcyciekawy gawędziarz z maestrią żonglujący zgrabnie sformułowanymi refleksjami, anegdotami i dowcipami.

Z okazji 90. urodzin Józef Wiłkomirski został uhonorowany podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Wałbrzychu, w którym mieszka od wielu lat. Maestro otrzymał pamiątkową statuetkę jako nestor tamtejszych radnych, bowiem pełnił tę funkcję przez dwie kadencje, w latach 1990-98 i - jak podkreślają jego koledzy - swoją dietę zawsze przekazywał na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Do Wałbrzycha, 12 maja, pojechali Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza i Zbigniew Włodarek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz Elżbieta Piszczorowicz-Mondra, prezes Fundacji Rodziny Wiłkomirskich i Witold Sitarz, członek Rady Fundacji.

Fundacja Rodziny Wiłkomirskich, kontynuując cykl ''Budzik muzyczny przedstawia…'', zaprasza na koncert dedykowany szacownemu jubilatowi, który – dzięki współpracy z ''Inicjatywą dla Opatówka'' i wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego – odbędzie się w niedzielę, 22 maja, o godzinie 15.00 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Wystąpi altowiolistka Ewa Guzowska, której na fortepianie akompaniowała będzie Maria Koszewska-Wajdzik. Obie panie związane są z Akademią Muzyczną w Poznaniu. W ich wykonaniu usłyszymy kompozycje Rebecci Clarke, Witolda Friemanna i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Wcześniej zaprezentuje się młodzież ze szkół muzycznych w Kaliszu i Turku. PSM im. Henryka Melcera reprezentował będzie siedemnastoletni Filip Owczarski, który zagra na ksylofonie, a PSM im. Witolda Lutosławskiego - nastoletni kwartet saksofonowy. Wykonają między innymi znane przeboje George’a Gershwina i Scotta Joplina. Wybór miejsca koncertu nie jest przypadkowy, bowiem Józef Wiłkomirski został w Opatówku ochrzczony 11 lipca 1926 roku. Ponadto w Muzeum Historii Przemysłu znajduje się odlew rąk Maestro wykonany w czerwcu zeszłego roku, który prezentowany jest obok rąk Artura Rubinsteina. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Za: Fundacja Rodziny Wiłkomirskich

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki