Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Wielkanoc u Marii Dąbrowskiej
Aktualności
2016-03-16 / Wielkanoc u Marii Dąbrowskiej
Zobacz, jak sto lat temu wyglądała Wielkanoc w rejonie Kalisza.

Coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu cieszą się badania regionalne. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie zaprasza na kolejną już wystawę ''Wielkanoc u Marii Dąbrowskiej'', której otwarcie będzie miało miejsce 18 marca o godz. 17:00.

Wystawa zainspirowana jest opowiadaniem Marii Dąbrowskiej pt. ''Wielkanoc'' ze zbioru ''Uśmiech dzieciństwa'' wydanego w 1920 roku. Wspomnienia z dzieciństwa autorki okazały się na tyle żywe i ważne, że znalazły odzwierciedlenie w bogatej twórczości Dąbrowskiej, a jednocześnie pozostały cennym opisem i świadectwem jak wyglądały święta wielkanocne w Russowie. To właśnie na podstawie opowiadania, a także w oparciu o przekazy najstarszych mieszkańców Russowa i okolic została przygotowana wystawa, którą będzie można oglądać w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie Oddziale Literackim Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.
Autorzy wystawy podjęli próbę zaprezentowania zastawionego zgodnie z tradycją stołu. Ekspozycja jest podzielona na dwie części. Pierwsza złożona jest z eksponatów związanych ze świętami wielkanocnymi pt. ''Kuchnia w świątecznym wystroju'', gdzie można obejrzeć: pisanki zdobione różnymi technikami, kamionkowe i metalowe formy do bab różnej wielkości i kształtów, baranki cukrowe, wyrobione z masła i chlebowa oraz żeliwne formy do ich wypieku. Część druga, która stanowi pokłosie konkursu dla uczniów ze szkół z terenu Gminy Żelazków, przedstawiać będzie tradycyjne kosze wielkanocne. Ogłoszenie laureatów konkursu odbędzie się podczas otwarcia wystawy. Wystawa potrwa do 3 kwietnia 2016r.

za: Dział Promocji Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej
fot. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki