Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Anioły i Diabły w tradycyjnej rzeźbie ludowej
Aktualności
2015-12-17 / Anioły i Diabły w tradycyjnej rzeźbie ludowej
Wystawę etnograficzną pod takim właśnie tytułem oglądać można do marca w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej przy ul. Kościuszki.

Sztuka ludowa jest niemal tak stara jak człowiek. Rzeźba ludowa, podobnie jak inne dziedziny sztuki ludowej, była wyrazem zapotrzebowań artystycznych i duchowych ludu, odbiciem jego codziennych trosk. Dla ludu wiejskiego dualistyczna wizja świata oznaczała podział na dobro i zło ukazywane poprzez niebo i piekło oraz ich wysłanników czyli Anioły i Diabły. Jak wielka musiała być ich kulturotwórcza siła skoro potrafiły utorować sobie drogę pośród świętych, patronów, przedstawień Maryi czy Jezusa jako tradycyjnych tematów rzeźby ludowej.

Celem czasowej wystawy jest przedstawienie postaci Anioła i Diabła jako nieodłącznych elementów wiary ludowej, której symbolicznym wyrazem stały się rzeźby w drewnie wykonane ręką twórcy ludowego.

Na wystawie przedstawiono rzeźby artystów ludowych pochodzących z regionu południowej Wielkopolski m.in. Zdzisława Staszaka, Franciszka Chowańskiego, Bogdana Osucha, Tadeusza Flaka.

Wystawa została zrealizowana ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Wystawa będzie dostępna do marca 2016 roku. Zapraszamy.

Muzeum czynne jest:
wtorek, czwartek - 10.00-15.00
środa, piątek - 11.00-17.30
sobota, niedziela - 10.30-14.30

Informacja o wystawie za: Wojciech Zjawiony/MOZK

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki