Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » VUKOVAR 1991 - VUKOVAR 2015
Aktualności
2015-12-08 / VUKOVAR 1991 - VUKOVAR 2015
Jutro w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej zostanie otwarta nowa wystawa, połączona z projekcją filmu "Bitwa o Vukovar".

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Miejskim w Vukovarze.

Vukovar to miasto na pograniczu chorwacko-serbskim o długiej i ciekawej przeszłości, bogatym dziedzictwie historycznym, kulturowym, duchowym, urbanistycznym, architektonicznym i gospodarczym. Tożsamość Vukovaru jest głęboko i trwale określona jako chorwacka, środkowoeuropejska i naddunajska. Ten charakter kulturowy i cywilizacyjny przejawia się w wielu aspektach życia i pracy ludności w ciągu całej swojej historii, a także w złożonym charakterze jego mieszkańców, kształtowanym przez rozmaite religie, narody i języki.

Vukovar często stawał na drodze podboju armii, miasto było także areną wielkiego cierpienia ludzkiego i materialnego zniszczenia.

Niestety na początku 1990 roku, Vukovar był areną niszczycielskiej serbskiej agresji zbrojnej. Nikt i nic nie zostało oszczędzone. Pomimo straszliwego zniszczenia i utraty wielu tysięcy ludzi, Vukovar przeżył, i żył wśród wygnanych mieszkańców, w ich pamięci, przechowywanych dokumentach w archiwach i muzeach, zachowany w rodzinnych fotografiach... Z tego powodu mieszkańcy Vukovaru postanowili wrócić i odnowić miasto, zarówno w sferze materialnej, jak i w wymiarze duchowym. Należało nie tylko odnowić domy i budynki, firmy i drogi, ale również konieczne było odnowienie tego, co było od wieków potwierdzoną i umocnioną chorwacką, środkowoeuropejską tożsamością miasta.

Wystawa prezentuje ogrom zniszczeń oraz odbudowę Vukovaru.

Wernisaż odbędzie się 9 grudnia 2015 r. o godz. 14.00 w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, ul. Kościuszki 12.

źródło: www.muzeum.kalisz.pl

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki