Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » ''Skarby doliny Prosny- dzieje Kalisza i okolic w świetle badań archeologicznych''
Aktualności
2015-12-06 / ''Skarby doliny Prosny- dzieje Kalisza i okolic w świetle badań archeologicznych''
Najcenniejsze odkrycia archeologiczne z terenu Kalisza i południowej Wielkopolski, od okresu epoki brązu po późne średniowiecze, będzie można oglądać od 11 grudnia w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Ekspozycja obejmie unikatowe artefakty: celtyckie statery produkowane prawdopodobnie pod Kaliszem na przełomie er, monety i ozdoby z okresu cesarstwa rzymskiego związane z funkcjonowaniem ''Szlaku bursztynowego'' , liczne monety wczesnośredniowieczne, m.in. denar Bolesława Chrobrego z przedstawieniem starzały- pierwszą polską monetę, niezmiernie rzadkie denary Sieciecha- palatyna Władysława Hermana i emisje denarów krzyżowych księcia Zbigniewa- starszego brata Bolesława Krzywoustego, pochodzące z jednego z największych skarbów wczesnośredniowiecznych z terenu Polski ze Słuszkowa.

Na wystawie zaprezentowane zostaną także najnowsze znaleziska z badań osady protomiejskiej na Starym Mieście w Kaliszu- jednej z największych w Polsce w czasach panowania Piastów, skarb placków srebra z Kalisza- Dobrzeca, a także najnowsze znaleziska monet z późnośredniowiecznego miasta lokacyjnego.
Częściowo ekspozycja ta została zaprezentowana na Zamku Królewskim, a ostatnio także w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Kaliska wystawa stanowi wersję rozszerzoną i uzupełnioną o najnowsze odkrycia. W ''grodzie nad Prosną'' pokazana zostanie po raz pierwszy.

Organizatorami wystawy pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Kalisza są Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie i Miasto Kalisz.

Uroczysty wernisaż zaplanowano na najbliższy piątek, 11 grudnia 2015r., na godz. 13.30. Ekspozycja prezentowana będzie w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej przy ul. Kościuszki do 30 marca 2016 roku.

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki