Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Zegar z wieży kaliskiego ratusza
Aktualności
2015-07-21 / Zegar z wieży kaliskiego ratusza
W lipcu 2015 obchodzimy 90. rocznicę zamontowania w wieży ratuszowej zegara.
Zegar ufundowany został przez prezydenta Mieczysława Szarrasa i ławnika Zygmunta Grossa ze składek mieszkańców Kalisza. Zaprojektowany przez kaliskiego rzemieślnika Rafała Władysława Stillera, który po odpowiednie elementy i mechanizmy pojechał specjalnie do Niemiec. Urządzenia firmy J.F. Wuele z Bockenem uważane są za „mercedesy wśród zegarów".
Za tarcze zegara służą szklane tafle, które mają 3 m średnicy, a na nich umieszczone są żeliwne cyfry oraz wskazówki. Każda ze wskazówek waży około 12 kg, każda posiada również swoją przeciwagę, godzinowa znajduje się na zewnątrz a minutowa wewnątrz zegara.
Zabytkowy czasomierz posiada trzy mechanizmy: odchodu, kwadransów i prawy, który odpowiada za wybijanie godziny. Te trzy naciągi mają łączną wagę 90 kilogramów. Działanie mechanizmów zsynchronizowane jest z tarczami, na których widać przesuwające się wskazówki oraz z dzwonami na wieży ratuszowej. Zegar wyposażony jest w silnik o mocy jednego konia mechanicznego, który raz na dobę nakręca mechanizm.
Elementy, na które składa się mechanizm zegara wykonane są z brązu, mosiądzu oraz ze stali. Są to materiały bardzo dobrej jakości, i zegar przy odpowiedniej regulacji będzie odmierzał czas mieszkańcom Kalisza jeszcze setki lat.

Zegarem opiekują się kolejne pokolenia rodziny Stilterów, a podziwiać go można z bliska wchodząc na wieżę ratuszową. 

Galeria zdjęć
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki