Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Dąbrowska w Kaliszu
Aktualności
2015-05-19 / Dąbrowska w Kaliszu
Dziś mija 50 lat od śmierci Marii Dąbrowskiej – pisarki, której nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza.

Choć pisarka urodziła się w Russowie, to szczególne miejsce zajmował dla niej Kalisz, do którego wracała w swojej twórczości. Tu w latach 1901-1904 uczyła się na pensji Heleny Semadeniowej. Tablica, upamiętniająca ten fakt znajduje się na budynku przy ul. Babinej 2, od strony podwórza.

dawna pensja Semadeniowej

dawna pensja Semadeniowej widok od strony podwórza

Przy Głównym Rynku stoi kamienica z medalionami z przedstawieniem wizerunków czterech postaci, które ''sławią nasz gród''. Wśród nich odnajdujemy Marię Dąbrowską.

kamienica z medalionami

Najsłynniejszym dziełem Dąbrowskiej jest powieść ''Noce i Dnie''. Tu Kalisz występuje pod nazwą Kaliniec. Tak też nazwano jedno z osiedli naszego miasta, na jego południowym zachodzie. W Kaliszu odnajdziemy na tymże osiedlu ulicę Marii Dąbrowskiej, a także ulicę Bogumiła i Barbary na cześć głównych bohaterów słynnej powieści.

Imię Marii Dąbrowskiej nosi Gimnazjum Nr 4 w Kaliszu przy ul. Polnej.

W Russowie pod Kaliszem znajduje się Dworek Marii Dąbrowskiej – Oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, gdzie odtworzono pokój Marii Szumskiej, sypialnię, salon, pokój Józefa Szumskiego (ojca) oraz kuchnię. Muzeum posiada w swych zbiorach pamiątki związane z pisarką. Aktualnie można w nim obejrzeć również wystawę czasową ''Maria i Marian – Historia miłości''. Dworek jest dostępny we wtorki, czwartki, piątki w godz. 10.00-15.00, w środy w godz. 11.00-16.30, w soboty w godz. 10.00-14.30, a w niedziele w godz. 11.00-16.30. Inne godziny obowiązują od listopada do kwietnia.

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki