Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Kalisz Piastowski
Aktualności
2015-05-14 / Kalisz Piastowski
Pierwsze skojarzenia ze Szlakiem Piastowskim prowadzą często do Biskupina, Gniezna, czy Poznania. A przecież na tej najstarszej polskiej trasie turystycznej znajduje się także Kalisz.

Do obiektów, położonych na Szlaku Piastowskim w Kaliszu, zalicza się przede wszystkim Kaliski Gród Piastów, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Katedrę pw. św. Mikołaja.

W okresie wczesnego średniowiecza kaliski gród Piastów był ośrodkiem władzy administracyjnej i kościelnej, siedzibą kasztelani, a także ważnym centrum gospodarczo-handlowym południowej Wielkopolski. Największy swój rozwój przeżywał on za czasów księcia Mieszka III Starego i stanowił wtedy jeden z głównych jego ośrodków. Książę ten dokonał m.in. naprawy i wzmocnienia
obwarowań grodu, a także ufundował na jego terenie, w połowie XII w., romańską świątynię pw. św. Pawła, która otrzymała tytuł kolegiaty. W 1233 r. gród ten uległ jednak zniszczeniu w trakcie najazdu wojsk księcia śląskiego Henryka Brodatego, który zbudował nowe warowne osiedle w innym miejscu – oddalonym około 1,5 km na północ od Zawodzia, gdzie później powstało miasto lokacyjne.
Kaliski Gród Piastów można zwiedzać we wtorki, środy i piątki w godz. 10.00 – 15.00, a także w czwartki, soboty i niedziele w godz. 10.00 – 18.00. Można tam dotrzeć np. łodzią św. Wojciecha (sprawdź).

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zajmuje się gromadzeniem eksponatów nie tylko z miasta, ale także z najbliższej okolicy. Należy do najstarszych placówek muzealnych w kraju. Utworzone zostało w roku 1900, a w roku 1975 podniesiono do obecnej rangi.
W swoich zbiorach posiada zabytki archeologiczne, etnograficzne, historyczne, z dziedziny sztuki, czy też kolekcję eksponatów afrykańskich z wypraw na ten kontynent kaliszanina -Stefana Szolc- Rogozińskiego. Muzeum czynne jest wtorek, czwartek – 10.00-15.00, środa, piątek – 11.00-17.30,
sobota, niedziela – 10.30-14.30.

Kościół św. Mikołaja w stylu gotyckim został ufundowany w latach 1253-1257 przez księcia Bolesława Pobożnego i jego małżonkę, błogosławioną Jolantę. Świątynia wielokrotnie była przebudowywana. W kaplicy Matki Boskiej Pocieszenia (zwanej Kaplicą Polską lub Kaplicą „Pod orłami”) znajdują się witraże i polichromia o tematyce patriotycznej, wykonane w latach 1909 - 1912 przez krakowskiego artystę Włodzimierza Tetmajera (brata przyrodniego poety Kazimierza Przerwy–Tetmajera). 25 marca 1992 r. Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” powołał do istnienia diecezję kaliską, należącą do metropolii poznańskiej, podnosząc do rangi katedry kościół św. Mikołaja w Kaliszu. Katedra jest udostępniana codziennie w godz. 10.00-18.00.

Produkcja TVP Historia pt. ''Ukryte gniazdo dynastii'' dotyczy początków dynastii Piastów, a zatem i kaliskiego grodu. Zachęcamy do obejrzenia filmu w Noc Muzeów w Kaliszu! (szczegóły)

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki