Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Nasz piękny teatr
Aktualności
2015-05-05 / Nasz piękny teatr
Kaliski teatr jest obiektem szczególnym, choćby ze względu na swoje wyjątkowe położenie – nad rzeką Prosną, w otoczeniu urokliwego Parku Miejskiego.

Budynek jest trzecim, który powstał w tym miejscu. Kamień węgielny pod budowę obecnego teatru położono już 5 lat po katastrofie kaliskiej 1914 roku, kiedy wśród innych zabudowań również teatr został zrównany z ziemią. Nowy budynek, w stylu neoklasycystycznym, z imponującymi kolumnami przy głównym wejściu, zaprojektował Czesław Przybylski. Został on oddany do użytku w 1936 roku. Nadano mu imię Wojciecha Bogusławskiego, ''ojca polskiej sceny''. Wyjątkową rolę Bogusławskiego w tworzeniu także kaliskiego teatru podkreśla tablica pamiątkowa na budynku od strony ul. Częstochowskiej.

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu posiada dwie główne sceny – Dużą w gmachu głównym, mogącą pomieścić 388 widzów oraz Kameralną - w budynku przy ul. Teatralnej, przeznaczoną dla ok. 120 widzów.
Teatr pięknie wieńczy reprezentacyjną Aleję Wolności i niejednokrotnie stanowi tło ciekawych wydarzeń muzycznych, np. koncertów plenerowych Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej.
Warto przejść przez most, by podziwiać budynek teatru z jego odbiciem w rzece. Ma swój urok!
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego organizuje również wydarzenia cykliczne. Tadeusz Kubalski, pełniąc funkcję dyrektora, zapoczątkował Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej, który od 1961 roku przyciąga na kaliską scenę znakomite zespoły teatralne z całej Polski. Tegoroczne Spotkania potrwają od 16 do 24 maja.

Przed wejściem do teatru, na Placu Bogusławskiego, znajduje się przystanek zabytkowego autobusu, który wyrusza stąd w soboty o godz. 12, 14 i 16, by pokazać pasażerom najciekawsze zakątki Kalisza, o których opowiada przewodnik. Przy dobrej pogodzie w soboty i niedziele na rzece kursuje Łódź św. Wojciecha, na którą można się dostać m.in. przy teatrze. Atrakcje te dostępne są w ramach produktu turystycznego ''Wybierz Kalisz na Weekend'', który będzie dostępny do końca sierpnia, zatem zachęcamy do skorzystania!


widok na budynek teatru z mostu na Prośnie

na podst.
''Kalisz – Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego'' - wydano w 200-lecie istnienia Teatru w Kaliszu na zlecenie Urzędu Miejskiego w Kaliszu, wyd. Sztuka i Rynek
''Jedynie w Kaliszu'' P. Sobolewski
''Leksykon Kaliski'' W. Kościelniak

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki