Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Książka kaliska
Aktualności
2015-04-23 / Książka kaliska
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Z tej okazji przypominamy, że istnieje szereg publikacji związanych z Kaliszem, w tym powieści, których akcja toczy się właśnie w naszym mieście.

Spośród dostępnych aktualnie w Centrum Informacji Turystycznej mamy opracowania, stanowiące pokłosie konferencji naukowych i sesji, jak np. ''Kalisz na przestrzeni wieków'' - koncentrujące się głównie na okresie średniowiecznym, czy ''Kalisia-Keltoi'', poruszająca tematy związane ze starożytnymi Celtami. Mamy też w ofercie wnikliwe analizy, jak np. ''Dziewiętnastowieczny Ratusz w Kaliszu'', ''Zabytkowe cmentarze przy Rogatce w Kaliszu'', czy ''Obraz Świętego Józefa Kaliskiego''. Z biografii polecamy poczytną serię ''Kaliszanie'', w której dotychczas przedstawiono następujące postaci związane z naszym miastem: Alfons Parczewski, Adam Chodyński, Edward Polanowski, Stanisław Wojciechowski, Jan Sobczyński, Sławomir Czerwiński, Stefan Szolc-Rogoziński, Eligiusz Kor-Walczak, Józef Radwan, Stefan January Giller.

Wśród powieści wymienić należy trylogię ''Calisia'' Anety Ponomarenko: ''Strażnik Skarbu'', ''Dom śmierci'', ''Ostatnie śledztwo'', a także pozycje ''Garwald znikąd'' oraz ''Kiedy Kalisz był niemiecki...''.

W Światowym Dniu Książki warto zwrócić uwagę na niezwykły Pomnik Książki, znajdujący się na Plantach - "Tu w zasypanym korycie rzeki Prosny hitlerowcy zniszczyli dziesiątki tysięcy książek ze zbiorów kaliskich bibliotek publicznych". Odsłonięty w 1978 roku pomnik wykonał rzeźbiarz Jerzy Sobociński. Pomysłodawcą był Władysław Kościelniak, kaliski grafik, regionalista, autor m.in. ''Leksykonu Kaliskiego'', swoistej encyklopedii miejsc, wydarzeń, nazwisk, związanych z Kaliszem.

Zachęcamy do lektury kaliskich książek!

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki