Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Ślady średniowiecza w centrum miasta
Aktualności
2015-04-20 / Ślady średniowiecza w centrum miasta
Zapraszamy dziś na spacer śladami średniowiecznego Kalisza.

Spacer rozpoczynamy przy Parafii Katedralnej pw. św. Mikołaja przy ul. Kanonickiej. Kościół ten ściśle wiąże się z okresem lokacji Kalisza, jako że wzniesiony został w XIII wieku z fundacji księcia Bolesława Pobożnego. W latach 1358-1810 kościołem zarządzali kanonicy regularni laterańscy sprowadzeni do Kalisza przez Kazimierza Wielkiego. W 1448 roku obok gotyckiej świątyni wzniesiono ceglany budynek klasztorny, w którym siedzibę znalazła szkoła parafialna. Obecnie mieści się tu dom parafialny, który stanowi najstarszy budynek mieszkalny w Kaliszu. Wskutek pożarów budynek kościoła był przebudowywany. Warto jednak zwrócić uwagę na XIV-wieczny portal w fasadzie katedry. Do najstarszych części należy również XIII-wieczne gotyckie prezbiterium.

Kierując się dalej w stronę plant, a następnie w prawo w ulicę Parczewskiego napotykamy na fragment murów obronnych. Jest to najdłuższy fragment murów miejskich, które powstały za czasów Kazimierza Wielkiego. Z ok. 1600m miejskich murów pozostało we fragmentach ok. 300m.

Kontynuując spacer ulicą Parczewskiego, dotrzemy do Placu Jana Pawła II. Tu skręcamy w prawo i dostrzegamy tablice informacyjne. W tym miejscu znajdują się fragmenty fundamentów Zamku Kazimierzowskiego. Kaliski zamek wznoszono etapami, a zakończenie jego budowy przypadło na czasy Kazimierza Wielkiego. Niestety pożary przyczyniły się do upadku zamku, a władze pruskie sprzedały ruiny jako materiał budowlany. Na tablicach znajdziemy wiele ciekawych informacji na temat historii zamku i miejskich obwarowań.

Następnie przechodzimy przez jezdnię, by dotrzeć na drugą stronę placu. Mijając fontannę, dojdziemy do fragmentu murów miejskich z basztą ''Dorotką'', półokrągłą, ceglaną, na kamiennym fundamencie i przykrytą półstożkowym dachem.

widok na fragmenty murów miejskich, basztę Dorotkę i Sanktuarium Świętego Józefa od strony parku

Obchodzimy teren od strony parku, podziwiając Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Sanktuarium Świętego Józefa). W XIII wieku stał tu drewniany kościółek. Początki powstania obecnej bazyliki sięgają 1353 roku - wzniesiona została z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii Skotnickiego. Kościół stracił swój średniowieczny charakter po przebudowie, która nastąpiła po zawaleniu się części kościoła w XVIII wieku. Wtedy ocalały jedynie: prezbiterium, zakrystia oraz ołtarze przy południowej ścianie kościoła, w tym obraz Świętej Rodziny.

Spacer śladami średniowiecza poprowadzi nas dalej ulicą Kolegialną i Sukienniczą aż do zabudowań kościoła OO. Franciszkanów, które znajdziemy przed Mostem Trybunalskim. Kościół ufundowany został ok. 1257 r. przez księcia Bolesława Pobożnego i jego żonę Jolentę (Jolantę). Wzniesiono go jako gotycką bazylikę. W XIV w. świątynia przebudowana została na kościół halowy. Do najstarszych elementów świątyni OO. Franciszkanów należy Kaplica Nieustającej Adoracji, która była prawdopodobnie kaplicą książęcą. Kaplica odróżnia się w bryle kościoła, spoglądając na budynek od strony ul. Św. Stanisława. W prezbiterium świetnie zachowały się maswerki z XIII i XIV wieku.

Tu kończymy nasz dzisiejszy spacer, pamiętając, że w Kaliszu zachował się średniowieczny układ urbanistyczny: dwie ulice handlowe, przecięte systemem przecznic, z centralnie usytuowanym prostokątnym rynkiem.

Zachęcamy do poznawania miasta!

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki