Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Kaliski hejnał
Aktualności
2015-04-08 / Kaliski hejnał
Kto odwiedza Kalisz w samo południe, słyszy charakterystyczną melodię z wieży ratuszowej. Jednak nie było tak nieprzerwanie od wieków.

Pierwszy ratusz posiadał wysoką ośmioboczną wieżę, zwieńczoną blaszanym hełmem, z gankiem, na którym dzień i noc czuwał trębacz. Jego zadaniem było ostrzeganie mieszkańców przed wrogiem bądź pożarem. Niestety od czasu, gdy w 1792 roku spłonęła wieża, minęło ponad 100 lat, nim ponownie zabrzmiały sygnały, choć tym razem nie z wieży ratusza. Dzięki Ludwikowi Mikulskiemu, który z zapisów testamentowych opłacił organistę przy kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dwa razy dziennie z wieży kościoła rozlegały się pieśni (w zależności od pory dnia:) ''Kiedy ranne wstają zorze'' i ''Wszystkie nasze dzienne sprawy''. Po raz pierwszy zagrano je na Wielkanoc 1896 roku. Po I wojnie światowej w południe dołożono ''Rotę'' na pamiątkę zniszczenia miasta w sierpniu 1914 r. W dniu 15 maja 1938r. Polskie Radio nadało audycję o Kaliszu, w której odegrano hejnał, jednak nie wiadomo, jak brzmiał i kto był autorem. Hejnał wrócił na wieżę ratuszową w 1945 r. i towarzyszył mieszkańcom do lat 60-tych XX wieku. Nowy hejnał, który zagościł w wieży w latach 70-tych XXw., skomponował Roman Gorzelniak. Obecny hejnał to kompozycja Andrzeja Bujakiewicza, wieloletniego dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu.

oprac. na podst.
''Kaliski Kalejdoskop Przewodnicki '11'' P. Sobolewski, wyd. Edytor
''Leksykon Kaliski'' W. Kościelniak, wyd. Edytor
www.psm.kalisz.pl

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki