Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Wizyta w muzeum
Aktualności
2015-03-31 / Wizyta w muzeum
Gdy zimno doskwiera, a zima powraca, niektórzy turyści preferują zwiedzanie wnętrz. Dlatego dzisiejszy dzień jest idealny na wizytę w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Muzeum mieści się przy ul. Kościuszki 12, nieopodal Urzędu Miejskiego. Obiekt jest dziś dostępny w godz. 10.00 – 15.00.

Na stałe prezentowane są tu dwie wystawy: ''Z pradziejów Kalisza i okolic'' oraz ''Z dziejów Kalisza''.
Pierwsza dotyczy okresu od pradziejów, poprzez starożytność i wczesne średniowiecze, aż do lokacji miasta w połowie XIII w. Znajdziemy tu m.in. rekonstrukcje typowych form pochówków, w tym najstarszy pochówek szkieletowy, datowany na około 3,5 tysięcy lat przed Chr., odkryty w Warszówce pod Kaliszem. Na wystawie znajdujemy także wyroby ceramiczne, brązowe, żelazne. W odniesieniu do ptolemeuszowej Kalisii, Muzeum prezentuje zabytki z osad i cmentarzysk. Podziwiać tu można także kolekcję wyrobów z bursztynu. Do ciekawych eksponatów należą znaleziska z okresu grodu wczesnośredniowiecznego wraz z makietą grodu na Zawodziu. Eksponowana w Muzeum płyta nagrobna Mieszka Starego z XIII w. uważana jest za najstarszy nagrobek książęcy w Polsce.

Druga wystawa stała ''Z dziejów Kalisza'' składa się z części: "Miasto książęce i królewskie" (czyli okres od lokacji w 1257 r. do II rozbioru Polski w 1793 r.), "Pod obcym panowaniem" (czasy od 1793 r. do 1918 r.), "Lata międzywojenne" oraz "II wojna światowa". Historia miasta po 1945 r. prezentowana jest za pomocą wideofilmu oraz przeźroczy.
Warto zatrzymać się dłużej przy makietach, przedstawiających Kalisz z przełomu XVII i XVIII w. wykonanych przez Władysława Kościelniaka.

W zbiorach Muzeum znajdują się również gipsowe odlewy pieczęci kaliskich, z pierwszą pieczęcią miejską z 1374 r., eksponaty związane z rozwojem kaliskiego rzemiosła i przemysłu, obronnością miasta, ponadto albumy i zdjęcia oraz dawny sprzęt fotograficzny. Odwiedzając obiekt, poznajemy szczegóły życia oświatowego, sportowego i kulturalnego miasta.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej prezentuje również wystawy czasowe. Obecnie oglądać można wystawę "Ziemia obiecana" autorstwa Any Rity Canhão.

Godne polecenia są koncerty, organizowane przez placówkę, m.in. w ramach cyklu ''Akustycznie w Muzeum''.

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki