Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Odkryj ukryte w Kaliszu
Aktualności
2015-03-21 / Odkryj ukryte w Kaliszu
Dziś chcielibyśmy zaprezentować budynek, który niejednokrotnie wszyscy mijamy, a nie zawsze zwracamy na niego uwagę. Mowa o dawnym pałacu Weigtów, zwanym potocznie belwederem.
Budynek przy obecnej ul. Śródmiejskiej 27 został zbudowany prawdopodobnie dla Karola Weigta pod koniec XIX wieku. Rodzina Weigtów posiadała w Kaliszu Browar Parowy. Po wybudowaniu willa składała się z wyższej, dwupiętrowej części środkowej i dwóch bocznych, jednopiętrowych skrzydeł.
Dom pozostawał w rękach rodziny Weigtów do 1930 r., kiedy to Małgorzata Weigt sprzedała nieruchomość Franciszce Majewskiej. W tym okresie zaplanowano przebudowę budynku, ale modernizację ostatecznie przeprowadziły już dwie kolejne właścicielki, Janina Scheurowa i Helena Jacewicz. Według dokumentów zachowanych w Archiwum Państwowym zmiany w wyglądzie budynku, widoczne do dzisiaj, wprowadził architekt Albert Nestrypke. Od sierpnia 1931 r. do września 1932 r. kierował pracami przy wilii, w wyniku których podniesiono o dwa piętra skrzydła boczne i proporcjonalnie podwyższono część środkową.
Na początku lat 30-tych XX wieku w pałacu Weigtów funkcjonowała Kawiarnia „Belweder”, której specjalnością była kawa i herbata parzone w specjalnym „aparacie Express”. Podczas okupacji w willi działała restauracja.

Belweder schody wejsciowe

W czasach peerelu w budynku mieścił się klub zakładowy Ikar. Na dole klubu mieściła się mała sala przeznaczona do kameralnych występów (dużą salę na wysokości belwederu wykorzystywano na szersze imprezy). W latach 70. jedna z jej ścian była systematycznie zapisywana przez odręczne podpisy gwiazd polskiego kabaretu, goszczących w Ikarze.
Po transformacji budynek zajmowały kolejne banki i tak pozostało do dnia dzisiejszego.

Belweder budynek

Na podst.
Artykułu Anny Tabaki i Macieja Błachowicza z Życia Kalisza www.zyciekalisza.pl
Kalisz między wojnami, T. Chlebba, J.A. Splitt
Kalisz - Przewodnik, W. Kościelniak

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki