Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Najstarsze kościoły
Aktualności
2015-03-15 / Najstarsze kościoły
W Kaliszu dwa kościoły noszą miano najstarszych w mieście. Są to Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika (OO. Franciszkanów) oraz Kościół pw. św. Mikołaja (Katedra). Który z nich jest starszy?

Historia obu świątyń sięga połowy XIII wieku. W 1257 roku dokonano lokacji miasta na prawie średzkim. Wewnętrzną przestrzeń miasta cechował wrzecionowaty układ 2 ulic handlowych, przeciętych systemem przecznic, z centralnie usytuowanym prostokątnym rynkiem. (Ten średniowieczny układ urbanistyczny przetrwał do dziś.) Wówczas książę wielkopolski Bolesław Pobożny wraz ze swoją małżonką Jolantą (Jolentą) sprowadził do Kalisza franciszkanów. To tutaj osiedlili się najwcześniej spośród wszystkich swych domów zakonnych w Wielkopolsce. Książę ofiarował franciszkanom na budowę kościoła teren w południowo-wschodniej części miasta, zaś na katedrę przeznaczono teren w części północno-zachodniej. Istnieje hipoteza, że budowa kościoła pw. św. Mikołaja mogła rozpocząć się już w 1253 roku.

Zarówno kościół OO. Franciszkanów, jak i Katedra, przechodziły w swojej długiej historii trudne chwile. Wskutek najazdów i pożarów świątynie były przebudowywane.

Do najstarszych elementów świątyni OO. Franciszkanów należy Kaplica Nieustającej Adoracji, która była prawdopodobnie kaplicą książęcą. W prezbiterium świetnie zachowały się maswerki z XIII i XIV wieku.
Z kolei w Katedrze najstarsze wiekiem jest dwuprzęsłowe, prostokątne prezbiterium z chórową emporą patronacką i parterową zakrystią, powstałe w latach 1275-1300.

Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, która świątynia jest starsza, jednak z całą pewnością stwierdzamy, że oba kościoły godne są szczególnej uwagi turystów, odwiedzających gród nad Prosną!

Katedra Kaliska mieści się przy ul. Kanonickiej 5, zaś Kościół OO. Franciszkanów mieści się pod adresem Sukiennicza 7.
Kościół Ojców Franciszkanów - widok od strony parkingu
Kościół OO. Franciszkanów, fot. CIT

Katedra Kaliska
Katedra Kaliska, fot. CIT

na podst.
''Kalisz Piastowski'', wyd. Miasto Kalisz
''Kaliski Kalejdoskop Przewodnicki '11'', wyd. Edytor

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki