Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Odkryj ukryte w Kaliszu
Aktualności
2015-03-10 / Odkryj ukryte w Kaliszu
Tym razem skupimy swoją uwagę na budynku, który jako jeden z niewielu przetrwał pożogę 1914 roku, a gdzie obecnie mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera.

Budynek pod adresem Plac Jana Pawła II nr 9 wzniesiono między 1901 a 1902 rokiem jako siedzibę Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego, a było to najstarsze tego typu stowarzyszenie na ziemiach polskich. W latach 1911-1914 funkcjonowało tu Muzeum Krajoznawcze. W pamiętnym 1914 roku budynek zajęło wojsko pruskie, co sprawiło, że nie został zniszczony w dniach katastrofy. We wrześniu 1919 roku odbyły się pierwsze zajęcia w ramach Szkoły muzycznej Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego. Budynek ocalał również w trakcie II wojny światowej, gdy funkcjonował w nim sierociniec.

Obecnie możemy podziwiać niezwykły budynek, nad którego wejściem stoją rzeźby atlantów. Wnętrza przypominają pałac. Warto zwrócić uwagę na zdobioną harfami i kluczem wiolinowym balustradę z inicjałami TM, pamiętającą czasy Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego.
Przed kilkoma dniami w gmachu Państwowej Szkoły Muzycznej odbyła się inauguracja Roku Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu. Rodzina o wielkich tradycjach i talentach muzycznych była związana z grodem nad Prosną oraz samą instytucją. Sala koncertowa, w której wydarzenie miało miejsce, nosi imię Alfreda Wiłkomirskiego. W budynku odbywały się liczne koncerty wybitnych postaci środowiska muzycznego. Koncertował tu m.in. Artur Rubinstein.
Spoglądając na budynek zauważyć można dobudowaną w latach 60-tych XX w. część, odróżniającą się od reszty. Zdobi ją dekoracja ścienna – sgraffito autorstwa Władysława Kościelniaka.

gmach Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu

gmach Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu widok od strony baszty Dorotki

sgraffito Władysława Kościelniaka na budynku PSM

Na podst.
Jedynie w Kaliszu, P. Sobolewski
Leksykon Kaliski, W. Kościelniak
Kalisz - Przewodnik, W. Kościelniak
www.psm.kalisz.pl
www.muzeum.kalisz.pl

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki